"Je pravděpodobné, že v příštím roce datum stanovíme. V letošním roce to nebude z důvodů, které jsou celkem zjevné," řekl Topolánek. Podle něj chybí brzké stanovení termínu přijetí eura především českým podnikatelům, ne tolik už obyčejným lidem. "České firmy touží po euru daleko víc než čeští občané, kteří se akceptace eura spíše obávají," řekl Topolánek.
Vážnější debatu o stanovení termínu přijetí eura v ČR očekává v příštím roce také guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Důvody k tomu jsou podle něj jak ekonomické, mimo jiné s ohledem na současnou světovou financí krizi, tak politické. Debatu o společné evropské měně předpokládá příští rok také národní koordinátor zavedení eura Oldřich Dědek.
Malta, která do EU vstoupila společně s Českou republikou v roce 2004, se připojila k eurozóně na začátku ledna. Gonzi dnes uvedl, že to byl pro jeho zemi "zásadní krok". Zároveň české vládě nabídl pomoc při přechodu na společnou evropskou měnu.
Oba premiéři jednali o spolupráci v politických i ekonomických otázkách, o současné hospodářské krizi, o mezinárodních otázkách, ale především o přípravách na české předsednictví EU v příštím půlroce. Vzájemné vztahy nově upravuje prováděcí protokol mezi ČR a Maltou, který dnes podepsali ministr školství mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška a maltský ministr zahraničí Tonio Borg.
Jedním z důležitých bodů jejich jednání bylo podle slov obou politiků téma migrace. Malta kvůli své geografické poloze čelí závažnému problému přílivu nelegálních přistěhovalců. Gonzi dnes řekl, že doufá, že české předsednictví se bude této problematice, jež se týká celé unie, naplano věnovat. Topolánek v této souvislosti dodal, že téma migrace je aktuální i pro ČR, která pro uprchlíky přestává být zemí tranzitní a stává se pomalu zemí cílovou.