Ekonomický propad se nejvíce ve všech krajích projevuje meziročním poklesem zakázek. Prakticky všechny kraje hlásí, že minimálně čtvrtina firem z jejich území musela odepsat okolo 25 procent objemu zakázek. Nejhůře si v tomto ohledu vedou oba východočeské kraje a Liberecký kraj.
S nastávajícím koncem roku firmy plánují i výrazně omezit chod ve svých provozech. S výjimkou Prahy a Ústeckého kraje plánuje minimálně pětina ve všech krajích na konci letošního a na začátku příštího roku minimálně na dva týdny zastavit výrobu. V pěti krajích například více než desetina firem nechá brány do podniků zavřené více než tři týdny. To je většinou způsobeno tím, že na území kraje se nacházejí pobočky automobilek nebo továrny, které vyrábějí do aut komponenty.
Úplně nejvíce postiženým odvětvím je rybolov. Ve vzorku respondentů byly však firmy provozující tuto činnost zastoupeny pouze v řádu jednotlivých podniků, takže tento údaj není průkazný a může být zkreslující.
Propad zakázek zaznamenaly nejvíce především textilní a strojírenský průmysl a sektor dopravy. Je to dáno útlumem automobilového průmyslu a na něj navázaných odvětví, která patří k tahounům tuzemské ekonomiky. Za zmínku stojí i znatelný pokles objemu zakázek u činností v oblasti nemovitostí a pronájmu, ale i ve finančním zprostředkování. Je to další z příznaků krize, které nutí podniky šetřit, přehodnocovat své plány nebo odložit plánované investice.
Největší odstávky provozů na přelomu roku plánují podniky v odvětví těžby nerostných surovin, ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. To koresponduje s ohlášenými odstávkami především v automobilovém průmyslu, ale i s údaji o poklesu stavební činnosti. Naopak nejmenší odstávky svých provozoven na přelomu letošního a příštího roku plánují podnikatelé v odvětvích vytvářejících služby každodenní spotřeby a ubytování a stravování. Zde jsou příčinou vánoční svátky a konec roku, který je prvním vrcholem zimní turistické sezony.
Světová ekonomická krize, která způsobila recesi v celé eurozóně, tak s mírným zpožděním dopadla plnou vahou už i na české firmy. Ve firmách se nižší počet zakázek začal skutečně projevovat až v posledních dvou měsících, tedy v říjnu a listopadu. Do té doby výroba ve většině firem jela podle průzkumu na plný výkon a převažovalo v nich optimistické očekávání ohledně dalšího vývoje.
Více než čtvrtina firem nicméně vidí v probíhající krizi i určitý přínos. Zatímco pro třetinu podniků je to důvod k reflexi a prošetření vlastní firemní politiky, necelá pětina firem krizi považuje za katalyzátor, který vyčistí situaci na trhu od konkurence.