Globální recese se nevyhne ani rozvojovému světu, i když ten si zachová poměrně silný růst. Hrubý domácí produkt této části světa zpomalí růst na 4,5 procenta z loňských 7,9 procenta, uvedla banka.
Světová banka konstatovala, že růstové vyhlídky v obou částech světa se výrazně zhoršily. Mezinárodní finanční krize, která propukla letos v září po více než roce finančních otřesů, prudce zesílila cyklický útlum, který již byl v běhu. "Je to nejvážnější recese od Velké hospodářské krize," prohlásil hlavní ekonom Světové banky Justin Lin.
"Po potížích velkého počtu bank a finančních institucí v USA, Evropě a rozvojovém světě se finanční podmínky výrazně zhoršily, příliv kapitálu do rozvojových zemí vyschl a zmizela velká část tržní hodnoty podniků," prohlásila banka.
Krize a recese se u řady rozvojových zemí odrazí v povážlivých problémech na finančních trzích a možná i v úpadcích bank a měnových krizích, předpovídá banka. Politici v případě vzniku takové situace musí reagovat rychle a důrazně a v případě potřeby požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond.
Světová banka sama hodlá zvýšit svou finanční podporu rozvojovým zemím. Během tří příštích let chce zvýšit své výdajové závazky až o 100 milionů dolarů (dvě miliardy Kč). Pomocí IFC, své divize pro soukromý sektor, chce banka pomáhat i při rekapitalizaci bank, podporovat financování obchodu a pomoci projektům infrastruktury, které se kvůli krizi dostanou do finančních potíží.