S opětovným zahájením kolektivního vyjednávání se ve třineckém výrobci oceli podle Chrenekové počítá počátkem roku 2009. Vyjednávání o mzdách mezi managementem a odbory firmy začalo letos v říjnu. "V současné situaci nelze předvídat, co bude v ocelářství za několik týdnů či měsíců. Proto jsme se dohodli, že jednání odložíme," uvedl šéf odborů František Ligocki.
Třinecké železárny zaměstnávají 5400 lidí, jejichž průměrný plat za deset měsíců letošního roku činil zhruba 27.000 korun. S propouštěním firma podle MF Dnes nepočítá. "Výrazně méně ale využíváme agenturních zaměstnanců, kteří byli nahrazeni kmenovými pracovníky," řekl deníku předseda dozorčí rady společnosti Tomáš Chrenek.
Podle Chrenka bude krize trvat celý příští rok. "Ve čtvrté čtvrtině roku je pokles zakázek proti loňsku o 20 procent. Za celý letošní rok to bude představovat meziroční pokles celkové produkce o pět procent. Krize se na hospodářském výsledku projeví ve stovkách milionů korun proti plánu. Letošní zisk bude nižší proti loňsku, který byl nejvyšší v historii firmy. Přesto bude jeden z nejvyšších za posledních dvacet let," uvedl Chrenek. Loni domácí dvojka ve výrobě oceli zvýšila čistý zisk o miliardu na 3,6 miliardy korun. Tržby činily 35,5 miliardy po 31,7 miliardy v roce 2006.
Kvůli složité ekonomické situaci a zhoršení poptávky po hutních výrobcích se přestali dohadovat o mzdách pro příští rok také v největším domácím výrobci oceli ArcelorMittal Ostrava. Rovněž zde se začátkem listopadu vedení ostravského podniku a zástupci odborových organizací dohodli na tom, že platnost kolektivní smlouvy bude prodloužena do konce března 2009. Kolektivní jednání by mělo pokračovat po Novém roce. AMO oznámila, že chce propustit administrativní pracovníky a dělníky z nevýrobních pozic. Propouštění se bude týkat všech firem, které má koncern ArcelorMittal v Česku. Počet lidí, kteří přijdou o práci, zatím skupina neupřesnila.