Platební karta, ať už debetní či kreditní, představuje užitečného pomocníka i módní doplněk. Pokud v peněžence skrýváte chytrou debetní a kreditní kartu, pravděpodobně nemáte strach z neschopnosti něco zaplatit. A možná vám design karty nahradil i průkazové fotky vašich blízkých… V době horečných vánočních nákupů však ještě více platí přísloví “Dvakrát měř a jednou řeč“. Resp. než definitivně vytáhnete platební kartu místo omšelých bankovek, měli byste si být jistí, že v budoucnu nebudete litovat. Bezpečné používání není radno ztratit ze zřetele.
Kartou se dá platit ve dvojích diametrálně odlišných podmínkách: přímo v terénu a tváří v tvář svítícímu monitoru. Zatímco platba z pohodlí domova je spíše technologickou otázkou (viz níže), platba z ruky do ruky se může doslova vymknout. Jsou totiž situace, kdy zapomeneme, nebo si prostě jenom neuvědomíme, že držitel by svou kartu neměl spouštět z očí. Pro příklad lze zajít do ciziny i za roh do hospody.
Nebezpečné použití karty je dílem okamžiku
V některých se státech (např. v Řecku) je běžné, že při tankování na čerpacích stanicích řidič nevylézá ze svého vozu. Platí-li kartou, obsluha, která předtím načepovala benzín, kartu bez rozpaků požaduje a odnáší do útrob stanice. Pavel Vlček ze Citibank popisuje další nebezpečnou situaci, ke které dochází bohužel ještě častěji: „Když v restauraci host předá u stolu kartu obsluze, která s ní odejde a přijde až za několik minut zpět, není to bez rizika“. Co totiž hrozí, když se cizí osoba ocitne byť jen na chvilku o samotě s vaši kartou? Opíše si číslo karty, expiraci a především nenápadných pár číslic na zadní straně karty napravo od podpisu. Tyto údaje pak umožní elektronickému zloději snadno nakoupit v jakémkoli internetovém obchodě.
Správný postup by měl být, že obsluha přijde ke stolu s mobilním terminálem a transakce je provedena přímo před hostem. Tím se snižuje riziko zneužití karty na minimum. Ledaže, byste se potkali s číšníkem s mimořádnou fotografickou pamětí…
Bezpečné placení kartou v kamenných obchodech
Při nákupech v jakémkoli kamenném obchodě by zákazník měl mít kartu rovněž stále na očích. „Při placení u obchodníka by měl vždy zbystřit, když by se prodavač pokoušel kartu načíst kvůli jedné transakci v několika terminálech. Je nutné mít na paměti, že terminály vydávají potvrzení o transakci vždy, tedy i v případě, že je transakce bankou zamítnuta. Pokud z terminálu po načtení karty nevyjede žádné potvrzení, je to signál, že něco nemusí být v pořádku,“ komentoval bezpečnost při placení Pavel Vlček. Podezřelé rovněž je, pokud obchodník nemá terminál přímo před vámi a např. se k němu shýbá pod pult. V takových případech neváhejte obchodníka zastavit v pohybu a zřetelně mu sdělte, aby vám dal terminál před oči.
Nikomu nikdy nesdělujte PIN a v případě jeho zadávání do platebního terminálu byste si měli klávesnici zakrýt druhou rukou. Zabráníte tak odpozorování PINu prodavačem, bezpečnostní kamerou, skrytou kamerou apod.
Bezpečné placení kartou na internetu
Při placení kartou na internetu je vhodné si ještě před zadáním údajů o kreditní kartě ověřit bezpečnostní certifikát stránky internetového obchodu. Doporučit lze nakupovat u prověřených internetových obchodů s certifikátem, například Secured by MasterCard nebo Verified by Visa.
I když má mnoho z nás k nakupování přes internet stále nedůvěru, nebezpečí zneužití karty hrozí daleko více v běžném životě než u těchto virtuálních plateb. Stále více obchodů navíc umožňuje platby přímo přes internetové bankovnictví některých bankovních domů (např. Raiffeisenbank či mBank) a kromě toho roste rozšířenost ještě více bezpečných platebních procesorů. Nebezpečí zneužití karty tak opravdu číhá v ulicích hlavně na ty, co kartu nechají zmizet z dohledu.