Vládní koalice si tak po dnešním schválení státního rozpočtu připsala další úspěch. Návrh však prošel jen těsně, podpořilo ho 86 přítomných poslanců, což byl přesně potřebný počet. Rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který opakovaně prohlásil, že návrh nepodpoří, se zdržel. Stejně tak se zdrželi i jeho straničtí kolegové Juraj Raninec a Jan Schwippel. Sociální demokraté byli proti, zdrželi se poslanci KSČM.
Podle pravidel, která nastavila loňská reforma veřejných financí, by od příštího roku klesla zaměstnancům a podnikatelům sazba daně z příjmu na 12,5 procenta. Současně s tím by se ale snížily slevy na dani tak, že by řada lidí v konečném součtu platila daně vyšší než letos. Proto ministerstvo financí přišlo s projednávanou novelou. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) jde o fiskálně šetrné řešení.
Poslanci neschválili návrhy daňového experta ODS Michala Doktora, který chtěl osvobodit dividendy od daně z příjmů, a to již od příštího roku. Od roku 2010 chtěl snížit firemní daně z plánovaných 17 procent na 15 procent. Tento návrh ale také sněmovna neschválila.
Na opakovaný pokus poslanci přijali návrh ministra Kalouska, který upravuje zdanění zahraničních penzijních fondů. Ministr upozorňoval, že Evropská komise již kvůli tomu zahájila s Českem řízení, protože je přesvědčena, že ČR zvýhodňuje v tomto směru domácí fondy proti zahraničním.
Sněmovna přijala i návrh svého předsedy Miloslava Vlčka. Ten upravuje podmínky daňového osvobození při prodeji podílu ve firmě ze strany zahraniční firmy. Podle Vlčka má zabránit odchodu firem do daňových rájů.
Tato novela zákona o daních z příjmů má platit ode dne vyhlášení.