Schnepp poznamenal, že desetinové navýšení ceny zhruba tvoří poplatky z administrativních a legislativních úkonů. Nájemníci však s touto variantou nesouhlasí, řekl autor petice a organizátora protestních mítinků proti způsobu prodeje bytů Václav Kucharský.
"V podstatě se nic nezměnilo. Vedení společnosti neumí pořádně vysvětlit, jak bude prodej vypadat. Není také vůbec jasné, za kolik nájemníci byty získají. Obáváme se, že to může být třeba i za 4000 korun za metr čtvereční obytné plochy. To je pro nás nepřijatelné," řekl ČTK.
ČEZ nabízí zhruba 1900 bytů v Chomutově, Kadani, Klášterci a Jirkově. Nájemníci požadují prodej bytů za ceny, za něž se běžně privatizují městské byty. Nikoli tedy tržní, ale ceny výrazně nižší, zohledňující stáří a opotřebovanost domů.
Pro zaměstnance elektráren Prunéřov a Tušimice i zástupce odborových organizací je ale podle Schneppa nová varianta prodeje bytů přijatelná. "Je jasné, že nový nabyvatel domů bude chtít něco vydělat. Kromě bytů s řádnými nájemníky však odkoupí i 177 bytů s neplatiči nájemného s dluhem vyšším než 50.000 korun. Může je tedy vystěhovat a jejich byty prodat za tržní hodnotu. Domy navíc koupí i s přilehlými pozemky, garážemi či kotelnami, jež opět může zpeněžit," vysvětlil.
Protestující nájemníky podpořila všechna města, kde byty jsou. Souhlasí s tím, že pokud by se ČEZ rozhodl převést byty do jejich majetku, postaraly by se o prodej za obvyklou cenu. Pomoc nájemníkům přislíbil i předseda ČSSD Jiří Paroubek či poslanec ODS za Chomutovsko Jiří Polanský. ČEZ se však podle Schneppa musí chovat vůči všem akcionářům jako řádný hospodář.
Byty užívají většinou současní či bývalí pracovníci severočeských elektráren, řada z nich v důchodovém věku. Obávají se, aby domy s jejich byty nekoupily realitní kanceláře a nezačaly na Chomutovsko stěhovat neplatiče z bytů v Praze a okolí.
V podobné situaci se ocitli před třemi lety i uživatelé asi 2200 takzvaných hornických bytů na Mostecku, Chomutovsku a Teplicku, které vlastnil státní podnik Doly a úpravny Komořany (DUK). DUK požadoval po nájemnících za byty tržní cenu. Po jejich protestech, peticích a demonstracích nakonec stát byty převedl bezúplatně na města a obce, jež je nabídla nájemníkům za stejnou cenu jako uživatelům obecních bytů.