Sobotka: Řebíček svými výroky poškodil privatizaci Letiště Praha

11.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. prosince (ČTK) - Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) kritizuje výroky ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) o prodeji Letiště Praha pro rakouský list WirtschaftsBlatt. Řebíček uvedl, že doporučí zastavit prodej Letiště Praha, pokud se budou nabídky pohybovat kolem 50 miliard korun a méně. Podle Sobotky se Řebíček zachoval zcela neprofesionálně a privatizaci vážně poškodil.

"Během probíhající privatizace státního podniku Letiště Praha se podle serveru iHNed.cz velmi konkrétně vyjádřil k očekávané ceně, a to dokonce způsobem, který může snížit výnos vlády o několik desítek miliard korun," řekl Sobotka.

Během privatizací státních firem by se prý ministři k očekávané ceně neměli raději vyjadřovat vůbec. Budou to totiž oni, kdo v konečné fázi o prodeji rozhodnou. Pokud se už vyjádří, mělo by to být způsobem, který bude zájemce motivovat k co nejvyšší cenové nabídce, míní Sobotka.

O Letiště Praha již projevily zájem například vídeňské letiště Flughafen Wien, německý Fraport, francouzská Aeroports de Paris nebo české finanční skupiny PPF, Penta Investments a J&T. Prodej nyní brzdí průtahy při jmenování poradce. Do druhého kola tendru na poradce postoupily podle českého tisku banky Credit Suisse, JPMorgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley a Rothschild. Vyřazena byla Deutsche Bank, která se však proti tomu nyní odvolává, což zřejmě způsobí zdržení.

Řebíček podle Sobotky snížil laťku pro nabídky hluboko pod dříve očekávanou tržní cenu Letiště Praha a dokonce začal omlouvat možné nižší finanční nabídky stávající hospodářskou krizí.

Jak Sobotka poznamenal, důsledek této chyby je jasný, vláda získá méně. "Zatímco dříve se hovořilo o nabídkách nad 100 miliard korun, ministr Řebíček vytvořil prostor pro jejich pokles pod 100 miliard, dokonce až k 50 miliardám korun," uvedl Sobotka s tím, že na takové výroky všichni potenciální uchazeči velmi citlivě registrují a ovlivní jejich konečné cenové nabídky.

Sobotka naznačil, že Topolánkova vláda by měla privatizaci letiště zrušit. ČSSD se domnívá, že klíčové státní podniky typu Letiště Praha by si měl stát buď ponechat, nebo je pouze pronajmout tak, aby nepřišel o strategický majetek.

Probíhající finanční krize může výrazně snížit počet seriózních zájemců a tím také omezit soutěžní prostor a naději vlády na dobrou cenu. Není žádný důvod s prodejem spěchat, míní Sobotka.

"Většina velkých letišť v zemích EU je buď zcela státních, nebo jsou pronajaté. To co chystá Topolánkova vláda, tedy prodej celého letiště včetně pozemků, je ve vyspělých demokratických státech naprostá výjimka," uzavřel Sobotka.

Pražské letiště je považováno za jednu z největších investičních příležitostí v oboru. Čistý zisk letiště loni vzrostl o 14 procent na 1,1 miliardy korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK