Zájem o spotřebitelské úvěry se proti předchozím měsícům roku nesnížil, na druhou stranu nedosahuje rekordních čísel z loňského předvánočního období, řekla ČTK mluvčí společnosti Home Credit Olga Mužíková. "Z našeho pohledu je to dáno několika faktory, jednak obecně nižším objemem nákupů v obchodech, jednak opatrnějším přístupem lidí k úvěrům kvůli zhoršeným ekonomickým vyhlídkám," dodala.
"Nyní jsme nezaznamenali výraznou změnu v počtu poskytnutých úvěrů ve splátkovém prodeji," uvedl mluvčí společnosti Cetelem Martin Malý. Ani GE Money Multiservis zatím nezpozorovala, že by se finanční krize jakkoliv projevila v zájmu klientů o nákup na splátky, a to ani objemově, ani strukturou. Zájem o nákup na splátky meziročně roste a tento trend pokračuje i v předvánočním období, doplnila manažerka produktového týmu Multiservisu Jarmila Kowolowská.
Splátkové firmy začínají reagovat na měnící se finanční prostředí. "V zájmu klientů tedy dokážeme říci ne a úvěr zamítnout, čímž rozvíjíme politiku odpovědného úvěrování. Znamená to, že naším cílem je spokojený, nikoli předlužený klient," podotkl Malý.
Skladba zboží, které klienti na splátky financují, se zásadně neposunula. Nadále nákupům na splátky dominuje spotřební elektronika, zejména televizory, DVD rekordéry, MP4 přehrávače a podobně, zájem je rovněž o výpočetní techniku, například notebooky. Proti předchozímu roku roste objem úvěrů na nákup nábytku, poznamenala Mužíková.
Klienti nakupují pod stromeček mobilní telefony, domácí kina, televizory a počítače nebo notebooky, souhlasil Malý. Obměňují podle něj staré počítače za nové, kde kromě praktického využití jako vánočního dárku hraje významnou roli i pořizovací cena, jež má stále více klesající tendenci.