Průzkum: České podniky jsou optimističtější, než je průměr Evropy

11.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. prosince (ČTK) - Čeští podnikatelé patří v rámci Evropy k těm, jejichž očekávání budoucího stavu hospodářství jsou poměrně optimistická. Všechny podniky s výjimkou exportérů vyjadřují celkovou důvěru v pozitivní ekonomický vývoj. Vyplývá to z výsledků průzkumu Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Eurochambres, které dnes poskytla Hospodářská komora ČR.

Průzkum potvrdil poměrně stabilní pozice tuzemského bankovního sektoru a celé české ekonomiky, díky nimž se ČR s dopady světové finanční krize dosud vyrovnává relativně dobře. Jako první a nejvíce postižené odvětví českého hospodářství se v průzkumu ukázala oblast exportu.

Čeští podnikatelé mají převážně pozitivní očekávání ohledně vývoje celkového podnikatelského klimatu. Převaha optimisticky naladěných podnikatelů nad pesimisty je pro rok 2009 na úrovni 28 procentních bodů. Je to podstatně méně v porovnání s očekáváním vývoje pro rok 2008 vycházejícím z loňského průzkumu, kdy rozdíl optimistických a pesimistických hodnocení činil 46 procentních bodů. Nicméně mezi 26 zeměmi, které se průzkumu zúčastnily, figuruje ČR na osmém místě vysoko nad průměrnými výsledky.

Méně příznivý očekávaný vývoj celkové ekonomické situace v roce 2009 se projevuje i v poklesu předpokládaných investičních aktivit i v očekávaném vývoji zaměstnanosti. U investic kleslo převažující pozitivní očekávání z 26 procentních bodů výhledu pro rok 2008 na devět procentních bodů ve výhledu pro rok 2009. Pro očekávaný vývoj v oblasti zaměstnanosti platí obdobný vývoj, kdy převažující pozitivní očekávání klesly z 24 procentních bodů na 12 procentních bodů. ČR je v případě očekávané investiční aktivity na 14. místě a v případě vývoje počtu zaměstnanců na devátém místě.

I při převaze optimisticky naladěných podnikatelů nad pesimisty se zřetelně snížilo očekávání výhledu celkového obratu, prodejů do tuzemska i exportu v roce 2009 v porovnání s výhledem pro rok 2008 z předcházejícího průzkumu. U obratu jde o pokles ze 49 procentních bodů na 33 procentních bodů, v případě prodejů na domácím trhu je signalizován pokles z 35 procentních bodů na 22 procentních bodů a v případě exportu z 24 na 13 procentních bodů. V průzkumu je ČR u celkového obratu na 14. místě a v případě prodejů na domácím trhu až na 22. místě, tedy pod průměrem EU.

Průměrná důvěra evropských firem je podle průzkumu Eurochambres nejnižší za 16 let, kdy se toto šetření provádí. Zhoršily se všechny indikátory, které průzkum sleduje; důvěra navíc klesla vůbec poprvé, a to o 11,3 bodu. Celkově byly firmy z nových členských zemí optimističtější než podniky ze starých zemí.

Letošního průzkumu Eurochambres se v Česku zúčastnilo 764 podnikatelských subjektů ze zpracovatelského průmyslu a z odvětví služeb. Převahu měli respondenti ze sektoru služeb s přibližně 60procentním podílem. Mezi respondenty ze zpracovatelského průmyslu převažovaly malé a střední podniky (218), zatímco mezi podniky činnými v odvětví služeb převládali drobní podnikatelé s méně než deseti zaměstnanci (208) a výrazně byla zastoupena i skupina malých podnikatelů s méně než 50 zaměstnanci (163).

Průzkum názorů podnikatelů členských států EU a některých zemí, které mají s EU uzavřenu asociační dohodu, provádí Eurochambres každý rok. Letošní průzkum se uskutečnil ve druhé polovině roku. Průzkum postihuje očekávaný vývoj celkového obratu, prodejů na tuzemském trhu, exportu, zaměstnanosti, investiční aktivity a celkového podnikatelského klimatu. Hodnocení se každoročně týká vývoje v běžném roce a v roce následujícím, takže lze vysledovat i vývoj očekávaní a nálad podnikatelských subjektů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK