Stát kvůli světové finanční krizi více pomůže exportérům

11.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. prosince (ČTK) - Stát více podpoří české exportéry, kteří kvůli globální finanční krizi přicházejí na svých tradičních vývozních trzích v západní Evropě o zakázky. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Vývozcům mají při průniku na nové trhy pomoci například dostupnější úvěry státní České exportní banky (ČEB) či výhodnější pojištění od Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP, přičemž celková podpora vývozu by se měla pohybovat kolem 2,9 miliardy korun.

"Česká vláda v žádném případě nechce být tím, kdo by měl nastavené proexportní nástroje tak, že by se staly v určitých segmentech brzdou či by znemožňovaly realizovat dobré exportní případy našich firem. Proto přicházíme s nástroji, které jsou zejména finančního charakteru, ale nikoliv ve smyslu přímých dotací jednotlivým podnikům," řekl Říman.

Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že základní kapitál ČEB bude v první fázi posílen o jednu miliardu korun, což vytvoří prostor pro poskytnutí státní podpory vývozu v hodnotě kolem 25 miliard korun. "Je to první krok. Pokud se stane, že poptávka bonitních projektů bude vyšší než tyto veřejné prostředky, pak navýšíme znovu. Během roku 2009 se nestane, že by některý konkurenceschopný a bonitní exportní projekt nebyl uspokojen, protože nejsou prostředky," prohlásil.

EGAP zároveň zvýší pojistné krytí u všech typů pojištění vývozních úvěrů z dosavadních 95 procent až na 99 procent. Tím se podle Kalouska sníží spoluúčast pojištěných firem na případných škodách na jedno procento a klesne i rizikovost exportu a jeho financování. EGAP také zlevní své služby.

Na program poskytování záruk za provozní úvěry malých a středních firem by mělo jít zhruba 1,1 miliardy korun. Peníze budou získány z obrátkového fondu Phare, splátek úvěrů poskytnutých Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) v operačním programu průmysl a podnikání i dividend, které ČMZRB státu vyplácí. Peníze budou vloženy do fondu ČMZRB, ze kterého pak budou záruky financovány. Na podporu krytí úvěrových rizik půjde i 500 milionů korun, a to z prostředků na kompenzaci kurzových rozdílů při čerpání peněz na ekologické projekty v letech 2004 až 2006.

"Upozorňuji, že to nejsou výdaje. Jsou to prostředky, které jsou někde kumulovány a budou použity. Například stát se vzdá svých dividend," podotkl Kalousek, podle kterého exportéři nemohou počítat s přímými dotacemi. "Vláda ČR v žádném případě nehodlá v následujících měsících vydávat desítky miliard korun na podporu toho či onoho odvětví, které často jenom pod záminkou krize se snaží uchopit větší část veřejných prostředků, než na které by mělo nárok. Chceme podpořit přirozené aktivity, které mohou zbrzdit dopady krize a dopady snížení poptávky v zemích eurozóny," uvedl.

MPO chce pomoci exportérům také rychlejším uvolněním peněz z fondů EU a nabídne jim i možnost čerpat zvýhodněné vývozní úvěry také u komerčních bank. Stát ještě letos posílí i rozpočet Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu minimálně o 300 milionů korun, což podle Kalouska umožní zvýšit dostupnost investičních úvěrů pro malé a střední zemědělské podniky.

Zahraniční obchod skončil v říjnu se schodkem téměř čtyř miliard korun, což je meziroční zhoršení o 12,1 miliardy korun a současně největší negativní meziroční změna od roku 1994. Čísla podle analytiků podala první jasnou zprávu o tom, že ekonomická krize už dorazila do ČR. Řada tuzemských podniků v souvislosti s finanční krizí a ztrátou exportních zakázek v západní Evropě sahá k úsporným opatřením, nejčastěji k propouštění a výraznému omezování výroby. Některé firmy již ohlásily krach.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK