Bobošíková a další europoslanci upozornili na konci října EK na privatizaci státního podílu v OKD včetně bytů, při níž mohla být porušena rovná hospodářská soutěž. Stát tehdy prodal Karbon Investu zbývajících 46 procent akcií OKD za 4,1 miliardy korun. Nový majitel tak zaplatil za jeden byt 40.000 korun, přitom tržní hodnota bytů na Ostravsku byla od 176.000 do 414.000 korun. Firma tak mohla získat veřejnou podporu nejméně 2,7 miliardy korun. Tvrdí to advokátka Hana Marvanová, která na objednávku sdružení BYTYOKD.CZ zastupujícího nájemníky provedla právní analýzu privatizace, a to za peníze ČSSD.
Evropská komise si ale zatím nemyslí, že by stát zákaz veřejné podpory porušil. Opírá se o tehdejší zásah Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který původní prodej akcií za 2,25 miliardy korun nepovolil. Stát nakonec prodal svůj podíl za necelý dvojnásobek. "Privatizace za tuto upravenou cenu zřejmě nezahrnovala státní podporu," uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.
Podle místopředsedy ÚOHS Kamila Rudoleckého hodnotil úřad v dubnu 2004 původní nižší cenu na základě kurzu akcií na kapitálových trzích. Rozhodovací pravomoc v oblasti veřejné podpory měl ale jen do konce dubna, od května ji převzala právě EK. "Vlastní uzavření smlouvy o prodeji státního podílu ze září 2005 nebylo předmětem přezkumu úřadu," uvedl Rudolecký.
Bobošíková považuje vyjádření EK za vyhýbavé, formalistické a skandální. "Podle mých informací komise neprovedla žádné vlastní šetření a spokojila se s tím, co jí napsal ÚOHS. Přitom by měla prošetřit i jeho tehdejší jednání," řekla ČTK Bobošíková. Příští týden se chce sejít ve Štrasburku s dalšími europoslanci a rozhodnout, zda budou společně znovu interpelovat u EK, nebo osloví přímo Radu Evropské unie.
Bobošíková, Marvanová i členové sdružení BYTYOKD.CZ si myslí, že majitel rozsáhlého bytového fondu neplní závazky plynoucí z privatizace. Podle nich neměl do května 2009 převést byty na třetí subjekt a zároveň měl nájemníkům zachovat předkupní právo. "Společnost OKD doposud byty přednostně neprodala nájemníkům za oněch 40.000 korun. Naopak je převedla pod realitní skupinu RPG Real Estate, která se chová jako běžný podnikatel s cílem realizovat zisk a nestará se dostatečně o jejich modernizaci," řekla už dříve ČTK Marvanová.
RPG RE ale takové tvrzení opakovaně odmítá. Spoluvlastník OKD i RPG RE Zdeněk Bakala už dříve řekl ostravským novinářům, že společnost loni do bytového fondu investovala přes 600 milionů korun a dál ho rozvíjí. Byty nájemníkům prodat nechce, ačkoliv by je koupila většina ze 100.000 lidí. Petici proti postupu firmy podepsalo přes 13.000 nájemníků, občanské sdružení ji předalo minulý týden předalo petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.