POROVNÁNÍ OBORŮ: Výtvarná umění

12.12.2008 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Výtvarná umění všeho druhu bývají jakožto humanitní směr velmi lákavým oborem. Žel, počet uchazečů každoročně nekompromisně převyšuje počet přijatých šťastlivců - a nezřídkakdy to ani u nich nebývá hned na první pokus. Studium výtvarného umění je zkrátka zcela oprávněně kýženou metou všech, kdo vládnou - s nadsázkou řečeno - "rukama a fantazií".

Důvodů, proč se na výtvarné školy nedostane hned tak každý, najdeme několik. Tím hlavním je ovšem fakt, že si jednotlivé umělecké fakulty chtějí zachovat vysoký standard jak ve výuce, kdy se vyučující mohou věnovat každému pokud možno individuálně, tak v pozdější sebeprezentaci. Absolventi těchto škol jsou totiž jejich nejviditelnější vizitkou. Neméně pádnou příčinou nízkého počtu přijímaných uchazečů je však také nebezpečí jisté inflace, a to nejen "titulovaných umělců z povolání", ale i výtvarných umění vůbec.
Po nepříliš povzbudivém úvodu však musíme uvést věci opět na pravou míru: například VŠUP loni přijala z 207 uchazečů 75, FAVU VUT celkem 56 uchazečů ze 378, AVU ze 422 uchazečů dohromady přijala 58 z nich (zdroj: Divize statistických informací a analýz).


  • AKADEMIE VÝTVARNÝCH UMĚNÍ V PRAZE


    Magisterské studijní obory:
    Malířství, Kresba a grafika, Sochařství, Intermediální tvorba, Nová média, Restaurování, Architektonická tvorba

    Forma: prezenční, šestileté studium (Mgr.) (výjimkou je obor Architektonická tvorba, kde magisterské studium trvá 3 roky - předtím je nutné absolvovat bakalářský stupeň na fakultě architektury ČVUT v Praze či VUT v Brně)





    Přijímací zkoušky: Přijímací řízení se koná už v lednu a únoru, a to ve dvou výběrových kolech. V první části se nejprve anonymně posuzují předložené práce uchazečů. Vybraní uchazeči pak postupují k praktické talentové zkoušce. Ta se skládá z těchto částí: 1. den: kresebná či plastická studie dle reálného modelu, 2. den: kompozice na zadané volitelné téma, zpracované v libovolném médiu (technice), test ověřující všeobecný kulturní přehled, 3. den: volná kompozice v libovolném médiu (technice), 4. den: speciální ověřovací zadání příslušného pedagoga a souběžně probíhají pohovory s jednotlivými uchazeči (v oborech architektonická tvorba a restaurování výtvarných děl se tato skladba zkoušek může trochu lišit dle potřeb oboru).
    Pro školní rok 2009/2010 bude na AVU přijato celkem cca 40 uchazečů.

    Podrobnou charakteristiku jednotlivých oborů najdete na této stránce.

    Web školy: www.avu.cz


  • TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI

    FAKULTA UMĚNÍ A ARCHITEKTURY


    Bakalářské studijní programy:
  • Architektura a urbanismus, obor: Architektura
  • Výtvarná umění, obor: Vizuální komunikace, zaměření Digitální média/Environmental design
  • Design, obor: Design prostředí

    Forma: prezenční, čtyřleté studium (Bc., BcA.)

    Přijímací zkoušky:
    Přijímací zkoušky jsou vždy tříkolové: první kolo spočívá v odevzdání domácích prací, druhé je u všech oborů tvořeno praktickou a písemnou zkouškou a poslední, třetí kolo má vždy podobu rozpravy nad vytvořenými pracemi uchazečů vybraných z absolventů druhého kola.

    - Architektura a urbanismus, obor: Architektura
    Druhé kolo sestává z písemné, výtvarné a architektonické části. Písemnou část tvoří test z dějin umění a architektury, ze všeobecného kulturního přehledu a z matematiky. Výtvarná část zahrnuje kresbu dle skutečnosti a dále prostorovou kompozici na zadané téma. V poslední části zkoušky bude uchazeči zadán drobný architektonický úkol.
    Do 1. ročníku je každoročně přijímáno max. 35 studentů.

    - Výtvarná umění, obor: Vizuální komunikace
    Druhé kolo přijímacích zkoušek pro tento obor je rovněž tvořeno písemnou a výtvarnou částí. Písemný test prověřuje znalosti z dějin umění, všeobecný kulturní přehled a základní orientaci v matematice. Výtvarná část obsahuje kresbu dle skutečnosti a kompozici na dané téma.

    - Design, obor: Design prostředí
    Druhé kolo přijímaček pro obor Design prostředí má rovněž charakter vícedenní talentové zkoušky, sestávající z písemné a výtvarné části.

    Magisterské studijní programy:
  • Architektura a urbanismus, obor: Architektura - v akademickém roce 2009/2010 se tento obor neotvírá!

    Forma: prezenční, šestileté studium

    Magisterské studijní programy (navazující):
  • Architektura a urbanismus, obor: Architektura, Architektonické inženýrství
  • Výtvarná umění, obor: Vizuální komunikace - digitální média

    Forma: prezenční, dvouleté studium (MgA.)

    Podrobnou charakteristiku studia na FA TUL najdete zde.

    Web fakulty: aa.tul.cz/fakulta.architektury


  • VYSOKÁ ŠKOLA UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ V PRAZE


    Magisterský studijní program:
  • Výtvarná umění (18 studijních oborů)

    Forma: prezenční, šestileté studium (MgA.)

    Magisterské studijní programy (navazující):
  • Dějiny a teorie designu a nových médií
  • Visual Arts (v anglickém jazyce; program je určen absolventům bakalářských programů zahraničních vysokých škol uměleckého zaměření, studium je zpoplatněno částkou 2.500,- Euro)

    Forma: prezenční, dvouleté studium (Mgr./MgA.)





    Přijímací řízení: VŠUP přechází od akademického roku 2009/2010 na dělené studium, tj. na tříleté bakalářské dvouleté navazující magisterské. V současné době však ještě nejsou známy nové studijní programy, neboť akreditační řízení teprve probíhá.
    Právě z toho důvodu dochází také ke změnám v přijímacím řízení. Termín pro podání přihlášek bude pravděpodobně do poloviny února a talentové zkoušky se uskuteční zřejmě v týdnu od 30. března do 3. dubna 2009. Platnou elektronickou přihlášku, požadavky na uchazeče o studium a další podrobnosti najdete na webových stránkách VŠUP během prosince.

    Konzultace: Zájemci o studium na VŠUP mají možnost konzultace s vedoucími jednotlivých ateliérů. Tyto konzultace jsou placené (stojí 500,- Kč) a je nutné si je předem dohodnout přímo s vedoucím (nebo asistentem) telefonicky, případně emailem. Výjimkou jsou konzultace v ateliéru Ilustrace a grafiky, které proběhnou ve čtvrtek 11. prosince v době od 13:00 do 16:00 hod.

    Popis jednotlivých oborů najdete na této stránce.

    Web školy: www.vsup.cz


  • VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

    FAKULTA VÝTVARNÝCH UMĚNÍ (FAVU)


    Bakalářské studijní programy:
  • Výtvarná umění, obory: Průmyslový design (Tělový design/Produktový design); Výtvarné umění - malířství - volná tvorba (Malířství 1, 2, 3; Sochařství 1, 2); Výtvarné umění - grafika (Grafika), Výtvarné umění - grafický design (Grafický design/Papír a kniha); Výtvarné umění - konceptuální tendence (Intermédia/Environment); Výtvarné umění - video - multimedia - performance (Video/Multimédia/Performance)

    Forma: prezenční, čtyřleté studium (BcA.)

    Přijímací zkoušky: Přijímací řízení pro bakalářské studium je vždy dvoukolové: první kolo nahrazuje odevzdávání domácích prací (cca 25 prací v originální verzi nebo jejich náležitá dokumentace stanovená Směrnicí děkana), druhé kolo, kam postupují vybraní uchazeči, tvoří talentová zkouška a test, potažmo závěrečný pohovor.
    Talentovou zkoušku tvoří čtyři praktické úkoly (první je společný pro celý studijní program, druhý až čtvrtý úkol, případně jejich specifické části, závisejí na vybrané specializaci). Test se skládá z otázek týkajících se dějin umění a obecného kulturního přehledu. Pohovor má dvě části, a sice souvislý výklad k tématu, které si uchazeč zvolí z kolekce tří reprodukcí z okruhu standardních témat z dějin umění na středoškolské úrovni, a rozhovor s ohledem na specifika vybraného ateliéru.

    Na všechny zmíněné obory navazuje dvouleté magisterské studium (MgA.).

    Veškeré informace o studijních oborech na FAVU VUT najdete tady.

    Web fakulty: www.ffa.vutbr.cz


    zdroj: webové stránky jednotlivých škol
    zdroj obrázků: 1. www.vsup.cz, 2. www.avu.cz

    Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.
  • Autor článku

    Lucie Černá