Podle deníku šlo o záležitost, která je staršího data, a to z loňského roku. "Stejně jako některé další banky nás oslovila společnost Visa s žádostí o přijetí adekvátních preventivních opatření k menšímu množství platebních karet. Této žádosti jsme vyhověli," potvrdil HN tiskový mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. "V našem případě se jedná řádově o jednotky případů, které řešíme s klienty individuálně," řekla HN za Komerční banku její tisková mluvčí Monika Klucová.
Podle předsedy Bezpečnostního výboru Sdružení bankovních karet Karla Kadlčáka nejde o únik pinů karet. Bližší podrobnosti k aktuálnímu varování Visy však neuvedl. Varování mezinárodních karetních organizací o možném zneužití karet chodí do bank poměrně často, podle expertů i jednou týdně. K následné blokaci ve velkém však nedochází. "V největších tuzemských bankách jde ročně o několik tisíc případů," říká podle HN Kadlčák.
Karetní asociace se odmítají vyjadřovat ke konkrétním případům. "Pokud máme důvod k obavě ze zneužití karet, spolupracujeme s místními úřady a policií, tudíž nemůžeme komentovat probíhající vyšetřování," řekl HN tiskový mluvčí Visa Europe Paul Ravenscroft. Varování mezinárodních asociací není automaticky příkaz k blokaci karet. Je na bankách, aby se samy rozhodly, jaká přijmou opatření, píšou HN.
Banky se tedy mohou podle deníku rozhodnout karty neblokovat, jak v tomto konkrétním případě učinila Česká spořitelna. "Zatím jsme je nezablokovali, karty monitorujeme," uvedla mluvčí banky Kristýna Havligerová s tím, že pokud by se na nich objevily podezřelé transakce, karty zablokují.