Podle odhadu Asociace českých stavebních spořitelen by měl nicméně trh se stavebním spořením za celý rok stoupnout. "Letošní rok bude i přes výrazné zpomalení v posledních měsících velmi pravděpodobně opět rekordní, i když jen těsně," řekl tajemník asociace Jiří Šedivý. Příští rok již podle něj ale s rekordy počítat nelze. "V podmínkách výrazných propadů nejrůznějších ukazatelů na okolním trhu musíme počítat s tím, že pesimismus spotřebitelů může zasáhnout i stavební spoření," dodal.
S koncem roku a kvůli konci pětileté vázací lhůty původních smluv naopak registrují spořitelny výrazný nárůst nově uzavřených smluv. Jejich počet již překonal celý loňský rok, kdy jich spořitelny uzavřely 862.000. Letos od ledna do konce listopadu to bylo téměř 894.000.
Podle Šedivého souvisí zájem s tím, že stále větší počet klientů vypovídá své smlouvy po uplynutí pětiletého spoření. Na konci roku 2003 byla posledním možnost uzavřít stavební spoření s maximální státní podporou 4500 korun; zájem o stavební spoření tak byl tehdy rekordní. Nyní tato podpora činí ročně maximálně 3000 korun.
Většina stavebních spořitelen poskytla za letošních 11 měsíců v meziročním srovnání na úvěry více peněz. Pokles zaznamenaly Stavební spořitelna České spořitelny a Modrá pyramida, ta dokonce o pětinu. Všechny stavební spořitelny kromě Raiffeisen stavební spořitelny pak vykázaly pokles počtu úvěrů.
Za celý loňský rok spořitelny půjčily téměř 74 miliard korun a celý trh úvěrů ze stavebního spoření meziročně stoupl o 40 procent.