ČSSD kvůli krizi navrhne delší vyplácení podpor v nezaměstnanosti

14.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. prosince (ČTK) - Sociální demokraté budou navrhovat, aby se dočasně po dobu dvou let zvýšila doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti až na devět měsíců. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prodloužené vyplácení podpory by se týkalo lidí, kteří přišli o práci v důsledku hospodářské krize a v předcházejících třech letech pracovali. V lednu začne platit vládní novela zákona o zaměstnanosti, která vyplácení dávek naopak o měsíc zkracuje.

Sobotka řekl, že prodloužení vyplácení podpory v nezaměstnanosti na devět měsíců by znamenalo náklady ve výši několika miliard korun v dvouletém období. "Nezdevastovalo by to veřejné rozpočty," řekl Sobotka. Hospodářská krize se podle něj dotkne všech odvětví a hrozí hromadná propouštění. Vláda podle ČSSD situaci podceňuje. Širší vedení sociálních demokratů v sobotu projednalo vlastní program opatření proti krizi.

Hospodářská politika by se podle ČSSD měla zaměřit na stabilizaci klíčových subjektů a na podporu poptávky. ČR by měla vypracovat strategii přijetí eura, pomoct vývozcům a podpořit menší firmy. Chce také upravit rozpočet na příští rok, který je podle ní postaven na nereálných číslech.

ČSSD navrhuje zavedení novomanželských půjček a daňové progrese, tedy zdanění rostoucího s výší příjmu, zvýšení platů ve veřejné sféře a starobních důchodů, zrušení většiny zdravotnických poplatků a zpomalení deregulace nájemného.

Podle pravidel, která začnou platit v lednu, by každý nezaměstnaný měl po pěti měsících bez práce spolupracovat s úředníky na vytvoření osobního plánu kroků k získání místa. Pokud nebude chtít, přijde o sociální dávky.

Od ledna budou lidé bez práce do 50 let pobírat podporu místo půl roku pět měsíců, lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a osoby nad 55 let místo roku 11 měsíců. V prvních dvou měsících dostanou 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících jeho polovinu a ve zbytku 45 procent. Nyní dostávají čtvrt roku půlku výdělku, pak 45 procent. Maximálně mohou letos získat 12.249 korun měsíčně. Strop se zachová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK