Asociace zároveň navrhuje zrychlit odepisování majetku firem do nákladů a také urychlit čerpání z fondů Evropské unie. Ke stejným krokům vládu vyzval v minulém týdnu také Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů, který patří k zakladatelům ASO.
Uvedená opatření by podle odborů měla vláda schválit neprodleně, aby tak v současné hospodářské krizi stabilizovala situaci firem a podnikatelů i živnostníků a zároveň udržela zaměstnanost. ASO je přesvědčena, že globální krizi, která doléhá na český trh, je důležité likvidovat už v jejím zárodku. "Jakékoliv zaváhání přinese potřebu daleko větších finančních prostředků, které ve svém důsledku nakonec stejně zaplatí občané České republiky," uvedl předseda ASO Bohumír Dufek.
Podle něho je nezbytné přijmout plošná opatření, která se dotknou všech vrstev obyvatelstva, a pomohou tak lépe přežít dopady krize a podstatně zvýší celospolečenskou spotřebu v Česku.
Na podobné prohlášení Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů z minulého týdne reagovalo ministerstvo financí s tím, že se diskusi o snižování daňové zátěže nebrání. "Důraz klade (ministerstvo) především na snižování přímých daní, aby byli lidé a podniky více motivováni k hospodářské aktivitě," uvedl mluvčí MF Ondřej Jakob. "Každé podobné opatření musí být fiskálně udržitelné a systémové," dodal.
ASO je po Českomoravské konfederace odborových svazů druhá největší odborová centrála v zemi, která zastřešuje 15 odborových svazů s celkem asi čtvrt milionem členů. Mezi členy patří například Odborové sdružení železničářů, Lékařský odborový klub nebo Nezávislý svaz automobilové dopravy.
S návrhem na daňové změny v poslední době přišla také opoziční ČSSD. Ta hodlá na začátku příštího roku navrhnout, aby snížená sazba DPH, která se vztahuje například na potraviny, klesla na dva roky z nynějších devíti procent na šest procent. Snížení DPH by podle stínového ministra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v době zpomalení růstu české ekonomiky mohlo podpořit tuzemskou poptávku.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) ale označil takový předpoklad za naivní a návrh ČSSD by něj měl negativní dopad v podobě zvýšení schodku státního rozpočtu až na úroveň 100 miliard korun, protože by se k očekávaným nižším příjmům státního rozpočtu přidaly i vyšší výdaje na tato opatření. Schodek rozpočtu na příští rok vláda naplánovala na 38,1 miliardy korun.