Průzkum: Firmy se chovají v krizi rozvážně

15.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. prosince (ČTK) - Ačkoli většina společností na celém světě v souvislosti s globální finanční krizí předpokládá, že v příštím roce poklesne ekonomický výkon jejich firmy, převažující část podniků se snaží velmi rozvážně přistupovat ke snižování počtu zaměstnanců, krácení mezd a benefitů. Vyplynulo to z listopadového průzkumu poradenské společnosti Mercer.

Podle průzkumu 81 procent dotázaných předpokládá snížení ekonomického výkonu jejich firmy. Nejvíce pesimističtí jsou Japonci a firmy z Hongkongu, kde pokles očekává 90 procent dotázaných, naopak největšími optimisty jsou Kanaďané a Američané. Útlum předpokládá 72, resp. 82 procent dotázaných.

Přesto většina z nich nepočítá s významným propouštěním; o plošném snižování počtu zaměstnanců uvažuje třetina zaměstnavatelů. Toto číslo sice podle Merceru představuje relativně významnou část zaměstnavatelů, ale s přihlédnutím k dalšímu možnému prohloubení ekonomické krize to považuje za relativně konzervativní odpověď.

Upozorňuje přitom, že respondenti plánují plošné propouštění jen v některých oborech, nejvíce nakloněny významnějšímu propouštění jsou výrobní a technologické firmy. Firmy si navíc chtějí udržet klíčové zaměstnance, na trzích práce totiž i přes slabou ekonomiku přetrvává boj o talenty.

Většina firem také nepočítá se zmrazením mezd, chtějí jen zbrzdit jejich růst. O snížení očekávaného růstu mezd v roce 2009 uvažuje převážná většina společností (78 procent), ale pouze 12 procent respondentů se vyjádřilo, že zmrazení mezd na úrovni roku 2008 je vysoce pravděpodobné. Jde přitom o bankovní sektor a technologické firmy.

Firmy v rámci úsporných opatření zatím nechystají ani škrty v zaměstnaneckých benefitech. Redukci příspěvků na programy penzijního připojištění nepředpokládá 83 procent společnosti, firmy chtějí také zachovat současné zdravotní programy. Více než polovina zaměstnavatelů ale uvažuje, že možná přesune větší část zdravotního programu na zaměstnance.

Průzkumu se zúčastnili personalisté a finanční ředitelé hlavně velkých mezinárodních firem z více než stovky zemí. Žádná podle Merceru nemá sídlo v Česku, avšak mnohé z nich mají v tuzemsku pobočky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK