Motorová paliva budou muset od ledna plnit normu Euro 5

15.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. prosince (ČTK) - Všechna motorová paliva dodávaná na český trh musejí od ledna příštího roku splňovat emisní normu Euro 5. Benzin nebo nafta tak budou mít pětkrát nižší obsah síry, než tomu bylo doposud. Na tiskové konferenci to řekl předseda představenstva petrochemické skupiny Unipetrol Francois Vleugels. Dnes platná norma Euro 4 povoluje paliva s obsahem síry nižším než 50 miligramů na kilogram.

Unipetrol, který je největším výrobcem a prodejcem paliv na tuzemském trhu, pohonné hmoty odpovídající Euru 5 distribuuje již od poloviny letošního roku. Rafinérie ovládané Unipetrolem investovaly od roku 2005 do výroby ekologičtějších paliv přibližně 1,8 miliardy korun, kromě odsíření paliv také do zvýšení podílu biosložky v pohonných hmotách. Náklady se do koncových cen pro řidiče ale nepromítnou vzhledem k silné konkurenci na trhu, uvedl generální ředitel dceřiné firmy Paramo Ivan Ottis.

Požadavky na obsah síry se začaly zpřísňovat po roce 2000. V té době byl maximální obsah síry u benzinu 150 miligramů na kilogram a u nafty 350 mg/kg. Nynější požadavek na maximální obsah síry u nafty i benzinu 50 miligramů na kilogram platí od roku 2005.

Rafinerie kromě obsahu síry musejí sledovat i podíl biosložek v palivech. Přimíchávání biosložek je Česku povinné od září loňského roku u nafty a od počátku letošního roku u benzinu. Od ledna 2009 se do motorové nafty budou přimíchávat 4,5 objemová procenta biosložky namísto dosavadních dvou. U benzinu se podíl biosložky (biolihu) má zvýšit na 3,5 procenta z dosavadních dvou.

Ekologické zásluhy biopaliv nicméně zpochybňují některé vědecké studie. "Zelená" paliva podle nich nemají z hlediska snižování emisí skleníkových plynů žádný přínos a při započtení všech faktorů dokonce jejich produkce emise zvyšuje. Podle některých výzkumů spotřebovává výroba a distribuce biopaliv často více energie, než sama biopaliva dodávají.

Experti si více slibují až od "druhé generace" biopaliv vyráběných z nezemědělských a odpadových surovin, což je podle odborníků ale otázka pěti až deseti let.

Unipetrol ovládá společnosti, které působí v tuzemském petrochemickém průmyslu. Zaměřuje se na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která drží 63 procent akcií. Firma zaměstnává zhruba 4500 lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK