PRŮZKUM-Fed v úterý asi sníží sazby na rekordních 0,5 pct

15.12.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

NEW Americká centrální banka (Fed) v úterý zřejmě sníží úrokové sazby na rekordní minimum 0,5 procenta s tím, jak zápasí s pravděpodobně nejdelší...

...recesí od Velké krize 30.let, ukázal prosincový průzkum Reuters.

Oficiální údaje na začátku měsíce ukázaly, že američtí zaměstnavatelé v listopadu zrušili více než půl milionu pracovních míst, nejvíce za jediný měsíc od roku 1974 a téměř o 200.000 více, než se čekalo.

Ekonomové oslovení v průzkumu současně chovají jen malou naději, že se v prosinci situace na trhu americkém trhu práce změní a zabrání tak tomu, aby se rok 2008 zapsal do historie jako nejhorší co do počtu zrušených míst od roku 1945 a druhý nejhorší vůbec.

V těchto ponurých souvislostech očekává 12 ze 16 oslovených primárních dealerů, že centrální banka v úterý závěrem svého dvoudenního měnového zasedání sníží hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na bezprecedentních 0,5 procenta, aby tak postrčila churavou ekonomiku do příštího roku.

Tři z dotázaných bank - UBS, Cantor Fitzgerald a Daiwa Securities - předpokládají, že Fed srazí sazby dokonce o 75 bazických bodů. HSBC jako jediná čeká, že Fed na úterním zasedání utne sazby až na nulu.

Z předních světových centrálních bank zatím pouze Bank of Japan někdy v historii uvolnila sazby až na nulovou úroveň.

Tvůrci měnové politiky přitom zdůrazňují, že snižování oficiálních úrokových sazeb nemá takový vliv, jaký by mít mělo, neboť banky je plně nezohledňují či nejsou ochotny půjčovat.

Pozorovatelé se proto domnívají, že Fed kromě snížení sazeb přijme také další opatření pro napumpování likvidity na trh.

Ekonom Carl Riccadonna ze společnosti Deutsche Bank Securities v New Yorku řekl, že poslední komentáře představitelů Fedu naznačují, že již dochází ke kvantitativnímu uvolňování měnové politiky, které zřejmě bude pro centrální bankéře důležitým nástrojem i v příštím roce.

Riccadonna, jenž čeká snížení sazeb o 50 bazických bodů, dodal, že nastavení hlavní sazby pod 1,0 procenta samo o sobě velký stimul nedodává.

Devět ze 16 primárních dealerů očekává, že Fed zastaví snižování úrokových sazeb ve chvíli, kdy dosáhnou úrovně 0,50 procenta; podle čtyř naleznou dno na hladině 0,25 procenta; a tři čekají, že sazby dosednou až na nulu.

S ohledem na tyto prognózy 13 dealerů očekává, že Fed ukončí cyklus uvolňování sazeb již v prosinci; podle dvou jej uzavře na příštím zasedání v lednu; a podle jediného, Citigroup, během prvního čtvrtletí.

Více než polovina oslovených bank dále očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států bude klesat až do druhého čtvrtletí, zatímco dvě čekají smršťování ekonomiky do prvního kvartálu, další dvě až do třetího kvartálu a jedna předpokládá hospodářský pokles během celého příštího roku.

Pokud se většinová prognóza vyplní, překoná současnou recesi, která začala v prosinci 2007, v délce pouze Velká deprese, která trvala ve své první fázi 42 měsíců od srpna 1929 do března 1933.

[YORK/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK