Šéf MMF: Hrozí dlouhá světová krize, stimulace EU je nedostatečná

15.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Madrid 15. prosince (ČTK) - Světová ekonomika by mohla upadnout do dlouhé a těžké krize provázené sociálními nepokoji, pokud vlády urychleně nepřijmou slíbené stimulační programy. Řekl to na dnešní tiskové konferenci v Madridu výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Podpůrný balík, který si naordinovala Evropská unie, je podle šéfa MMF v nynější situaci nedostatečný.

Globální ekonomika zažívá "bezprecedentní propad produkce" a přibližuje se k recesi, prohlásil šéf MMF. Tempo růstu výrazně padá i v Číně, donedávna motoru světové ekonomiky. Bez naléhavějších vládních zásahů bude ohroženo oživení, s nímž se původně počítalo ke konci roku 2009 nebo na počátku roku 2010, řekl Strauss-Kahn.

"Zbývá toho hodně udělat, a pokud se to neudělá, bude obtížné vyhnout se dlouhé krizi," řekl šéf MMF. Podle něj i vyspělým ekonomikám hrozí sociální nepokoje podobné těm, které nyní zasahují Řecko.

MMF ve své poslední prognóze předpokládá pro příští rok růst globální ekonomiky o 2,2 procenta, příští měsíc však tuto prognózu zřejmě dál sníží. Strauss-Kahn, který je zastáncem rozmáchlých záchranných návrhů francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, to zčásti zdůvodnil neochotou vlád vyčlenit dostatečné objemy peněz na obnovení důvěry v ekonomice a oživení růstu.

MMF doporučuje, aby vlády utratily na podporu ekonomiky celkem dvě procenta globálního hrubého domácího produktu, tedy asi 1,2 bilionu dolarů. Podporuje také rozsáhlé plány rekapitalizace bank, které by obnovily důvěru ve finančním systému.

Stimulační plán EU, který počítá s dodatečnými výdaji ve výši 1,5 procenta HDP, je podle Strausse-Kahna z hlediska podpory oživení nedostatečný. "Skutečně si myslím, že 1,5 procenta je pod tím, co potřebujeme," řekl.

Zcela opačně se ke stimulačním programům, které zvyšují vládní deficity, postavil šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Ten dnes pro list Financial Times řekl, že evropští politici musejí mít při podpoře svých ekonomik na paměti, že ani v tak výjimečné situaci nelze ignorovat stanovená pravidla pro deficity veřejných financí. Proti velkým deficitním výdajům se v EU brání zejména německá vláda a s výraznější stimulací zaměřenou na poptávku nepočítá ani český kabinet.

Světový útlum se výrazně projeví i v Číně, kde MMF v listopadu snížil odhad růstu pro příští rok na 8,5 z dosavadních 9,7 procenta. Strauss-Kahn nevyloučil, že růst v Číně se zpomalí až na pět procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK