O podobném kroku jako Kodaň uvažuje i Belgie, i když zatím nic definitivně oznámeno nebylo. Z Německa a Rakouska ale už zaznělo, že budou chtít výjimku ponechat i na poslední možné dvouleté období, tedy do 30. dubna 2011. Po tomto datu všechny zbývající překážky v EU pro Čechy a Slováky musejí padnout.
Definitivní odstranění zbývajících překážek pro pracovníky z osmi zemí z rozšíření roku 2004, mezi nimiž byly i ČR a Slovensko, je výsledkem dohody dánských politických stran. Trh Dánové uvolní i Bulharům a Rumunům, kteří se k EU přidali jako zatím poslední v lednu 2007. Ti zatím nemají volný přístup na pracovní trhy hned v 15 zemích EU.
Evropská komise, výkonný orgán 27členného bloku, zhruba před měsícem vybídla země EU, aby co nejdříve otevřely svůj pracovní trh lidem ze všech států unie. Obavy, že po rozšíření EU zaplaví staré členské země zástupy lidí z nových zemí, se totiž podle ní nenaplnily. Vstup nováčků do unie nevedl k vážnějšímu narušení trhu práce, jeho dopad byl naopak pozitivní.
V Dánsku se prý ukázalo, že přechodná opatření fungovala, jak bylo zamýšleno, a umožnila postupně lidem z východních států unie najít si místo na dánském pracovním trhu. Dánové pozvolna pravidla zmírňovali. "Proto už dále nepotřebujeme přechodná opatření," uvedl v prohlášení dánský ministr pro zaměstnanost Claus Hjort Frederiksen.
Množství lidí s pracovním povolením z nových zemí EU dosáhl v Dánsku vrcholu v srpnu loňského roku, kdy se to týkalo přibližně 13.000 osob. Od té doby se počet snižuje a na konci října jich bylo asi 8800. Většinu z nich - kolem 65 procent - tvořili Poláci.
Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí pracovalo ke konci loňského roku v ostatních členských zemích EU přes 71.000 Čechů.