Americké akcie zahájily týden poklesem

16.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 16. prosince (ČTK) - Americké akcie zahájily týden poklesem a na vývoj kurzů měly vliv dva hlavní faktory. Trh jednak vyhodnocoval dopady skandálu kolem finančníka Bernarda Madoffa, posuzoval ale i dopady finanční krize na zisky bank. Na devizovém trhu oslaboval dolar, kterému škodí očekávané snížení úrokových sazeb v USA.

Dow Jonesův index klesl o 65,15 bodu a obchodní den uzavřel slabší o 0,75 procenta na 8564,53 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 1,27 procenta na 868,57 bodu, index Nasdaq Composite si odepsal dokonce o 2,1 procenta na 1508,34 bodu.

Přestože Dow Jonesův index měl ze všech tří hlavních indikátorů nejmenší ztrátu, dolů jej nejvíce táhly akcie finančního ústavu JPMorgan Chase & Co. Důvodem byla analytická zpráva banky Merrill Lynch, která uvedla, že akcie JPMorgan si povedou hůř než zbytek trhu a banka ve čtvrtém čtvrtletí zaznamená ztrátu.

Náladu na trhu pokazila také zpráva o masivním podvodu, jehož se zřejmě dopustil finančník Bernard Madoff. Ten je obviněn, že zpronevěřil majetek klientů v objemu až 50 miliard dolarů (asi 974 miliard Kč). Pokud se toto podezření potvrdí, bude to zřejmě jeden z největších případů defraudace na Wall Street.

"V důsledku toho se objeví investoři, kteří začnou říkat, že všechny své investice přemění na hotovost," poznamenal hlavní analytik newyorské společnosti Solaris Asset Management Tim Ghriskey. "Měli byste vědět, v čí péči jsou vaše peníze," dodal.

Na propad indexu Nasdaq měly největší vliv obavy, že pokles výdajů velmi nepříznivě zasáhne firmy z odvětví informačních technologií. Banka Goldman Sachs navíc zhoršila nákupní doporučení k akciím společnosti Apple, které jsou zastoupeny v několika indexech. Hlavním důvodem je také pokles výdajů mezi spotřebiteli.

Proti trendu šly tentokrát akcie automobilek General Motors a Ford Motor. Těm svědčily naděje, že Američané přece jen sektor podpoří, i když návrh uvíznul v horní komoře Kongresu. Nyní se čeká, zda zasáhne Bílý dům, který navrhl použít část peněz ze 700 miliard dolarů určených na podporu finančního systému.

Na devizových trzích oslaboval dolar, kde má největší vliv předpokládaný výsledek jednání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Ta v pondělí zahájila dvoudenní jednání o měnové politice a očekává se, že dnes rozhodne o snížení sazeb o půl procentního bodu na půl procenta.

Euro k dolaru se přechodně vrátilo nad 1,37 USD a je nejsilnější za poslední dva měsíce. V závěru obchodování se ale prodávalo za 1,3686 USD a proti předchozímu závěru bylo pevnější o 2,3 procenta. Dolar k jenu klesl o 0,2 procenta na 90,91 JPY, takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru proti šesti hlavním světovým měnám, klesl o 1,8 procenta na 82,169 bodu.

"Ať se na to díváte, jak chcete, úrok 0,50 procenta je stejně špatný jako úrok 0,25 procenta," sdělila ředitelka měnového výzkumu Kathy Lienová ze společnosti GFT Forex. Nízké úroky činí měnu nezajímavou především pro zahraniční investory.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK