"Poptávka po cihlách meziročně znatelně poklesla," řekl obchodní ředitel společnosti Heluz Jan Krampl. Příčinou je prý kromě útlumu tuzemského pozemního stavitelství také propad vývozu do Polska. V roce 2007 tam poptávka údajně rostla skokově až o desítky procent, letos se však opět vrátila na běžnou úroveň. V Česku se to podle Krampla následně odrazilo na poklesu poptávky po cihlách přibližně o 20 procent.
O 15 až 20 procent se aktuálně snížil zájem také o nová okna, uvedl šéf skupiny Window Holding Jan Čajan. Pokles zájmu nakupujících o desetinu pociťuje v letošním druhém pololetí také společnost Lasselsberger, sdělil generální ředitel firmy Roman Blažíček. Společnost vyrábí obklady a dlažby. Optimistický vzhledem k meziročnímu vývoji poptávky zůstává pouze největší tuzemský výrobce cementu Českomoravský cement. Přes zpomalení růstu poptávky očekává předseda představenstva firmy Jan Hrozek, že celková letošní spotřeba cementu překročí úroveň z roku 2007.
Pro rok 2009 však již cementáři tak optimističtí nejsou. "Dopad finanční krize bude mít vliv na celkový pokles spotřeby cementu, zvláště v oblasti bytové výstavby a budování nových administrativních celků," řekl šéf Českomoravského cementu. Hlavním zdrojem spotřeby tak prý bude i nadále budování dopravní infrastruktury.
Pokračující pokles poptávky o 15 procent čeká v roce 2009 v případě oken také Čajan. Propad prodejů očekávají také oslovení výrobci cihel, obkladů a dlažeb.
Přes obecně očekávaný pokles prodejů mají výrobci stavebnin rozdílná očekávání vzhledem k vývoji cen. Mírně prý v roce 2009 zlevní například okna. Změnit by se ve srovnání s letošním rokem, kdy se propadly až o 40 procent, neměly ceny cihel. Stagnaci cen lze prý očekávat také u obkladů a dlažeb. Šéf Českomoravského cementu sice ceny pro příští rok komentovat nechtěl, přesto je však prý zřejmé, že vzhledem k situaci na trhu společnost nebude schopná pokrýt výrazné zdražení vstupů do výroby a nákup emisních povolenek.