OPEC předpokládá, že poptávka po jeho ropě příští rok klesne v průměru o 1,4 milionu barelů denně a ještě prudší pokles by měl nastat v prvním pololetí. Celosvětová poptávka by se měla snížit o 150.000 barelů denně na 85,7 milionu barelů, což je proti říjnovému odhadu OPEC snížení o 640.000 barelů denně.
Pokles světové poptávky letos a v příštím roce předpověděl tento měsíc i Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Naopak Mezinárodní agentura pro energii očekává pokles jen letos a příští rok již počítá s mírným oživením.
OPEC rovněž očekává, že nabídka ropy ze zemí mimo organizaci příští rok vzroste o 640.000 barelů denně po růstu o 100.000 barelů v letošním roce. Pro OPEC to znamená pokles poptávky po jeho ropě o zhruba čtyři procenta na 30,2 milionu barelů denně. V prvním čtvrtletí příštího roku by poptávka po ropě z OPEC měla klesnout dokonce o 2,3 milionu barelů denně, tedy o zhruba sedm procent.
Ministři OPEC se sejdou ve středu v Oranu v Alžírsku a řada z nich již signalizovala, že se bude rozhodovat o snížení těžby až o dva miliony barelů denně. Kartel od září snížil produkci již dvakrát, celkem o dva miliony barelů, zatím to však k zastavení poklesu cen nestačilo.
Organizace se snižováním produkce zoufale snaží stabilizovat ceny, které od léta kvůli ekonomické depresi ve světě prudce padají. Ceny se nyní pohybují kolem 45 dolarů za barel, více než 100 dolarů pod červencovým rekordním maximem nad 147 dolary.
"Chceme velmi, velmi důrazné rozhodnutí," prohlásil venezuelský ministr energetiky Rafael Ramírez a upřesnil, že půjde o omezení v rozsahu jednoho až dvou milionu barelů za den. Podobně rozhodně se vyjádřil i Irán, další země, která je silně závislá na příjmech z exportu ropy.
Tentokrát jsou k výraznému snížení dodávek připraveni i klíčoví producenti z Arabského poloostrova v čele se Saúdskou Arábií. Rijád již na leden výrazně omezil nasmlouvané dodávky do Asie a jeho ministr Alí Nuajmí se na minulém zasedání OPEC v Káhiře vyjádřil, že je nutné mířit ke "spravedlivé" ceně kolem 75 dolarů za barel.
Problémem však bude dodržování nových kvót. Výrazné snižování dodávek je těžké ohlídat a vynutit a vyžaduje od notoricky nedisciplinovaného členstva kartelu přísnou disciplínu. Podle nezávislých pozorovatelů citovaných v měsíční zprávě OPEC plnila organizace v listopadu svůj cíl v omezení dodávek jen ze zhruba 50 procent.