Napovídají tomu i názory osobností letošního Strategického fóra, které tradičně připravila společnost top vision.
Strategické fórum se každým rokem stává místem diskusí stovky významných osobností podnikatelské a politické sféry. I cílem letošního ročníku bylo reflektovat úspěchy a neúspěchy domácích firem a otevřít diskusi špičkových manažerů nad novými možnostmi a kreativními vizemi. Nicméně díky aktuální ekonomické situaci byly diskuse zaměřeny na mnohem závažnější témata než v minulosti.
Již první blok napověděl, že situace je vážná. I firmy, které dokáží zdravě růst, tak na burzách padají. Optimisté předpokládají pro ČR 3% růst HDP, pesimisté „straší“ s recesí. Tandem krize a sílící koruna vytváří hospodářskou nejistotu a již dnes „zabíjí“ první firmy. Guvernér ČNB, Zdeněk Tůma má pravdu, že Česká republika má výhodu a oporu v tom, že si Češi nepůjčují a neberou hypotéky v takovém množství jako v zahraničí. I to je jeden z faktorů, díky kterému odoláváme, nicméně už dnes jsou důsledky ekonomického ochlazení nezastínitelné. Značný rozdíl v názorech je cítit od zástupců podnikatelské sféry a vládních zástupců, kteří vidí situaci více růžově než soukromý sektor.
Spíše než faktická krize zavládla „blbá“ nálada, nejistota a nikdo neví, co bude dál. Firmy preventivně šetří, propouští zaměstnance a hledají další a další možnosti úspory. Snižují se investice do vzdělávání, do marketingu, dalších služeb. Přitom právě tyto oblasti jako spotřeba, reklama a know-how jsou daleko potřebnější v době recese než v době růstu. Krizi nedělají krizí skutečné propady, ale zvláště panika a špatná a unáhlená rozhodnutí manažerů.
Řešením může být snížení nejistoty na minimum. Podniky chtějí a žádají si jistotu v termínu přijetí eura či restrukturalizaci školského systému. Manažeři a podnikatelé se shodují že neexistuje funkční strategie, která by podnikům dala jistotu, že budou mít dostatek technicky zdatných absolventů. Je třeba znovu vychovávat tesaře, automechaniky, elektrikáře - číše ekonomů už dnes přetéká, ale na řemeslníky se čeká měsíce. Dále pečujme o talenty! Dnes na nich šetříme, nevěnujeme jim speciální pozornost a necháváme je utíkat do zahraničí, kde jsou ochotni za ně zaplatit. Jak řekl na Strategickém fóru generální ředitel Siemens, Pavel Kafka: „Válka o talenty se ještě prohloubí“ a „Světová ekonomika se odstěhuje tam, kde budou nejkvalitnější lidé.“
Na druhou stranu, díky současné situaci došlo k pročištění trhu práce a míra nezaměstnanosti mírně stoupá. Je to smutné, ale problém řeší problém. Zatímco všechny firmy před půl rokem hlásily „Nemáme lidi“, dnes propouštějí. Kdo nabírá, ten si může vybírat a hlavně může jít s platovými nabídkami mnohem níže než před pár měsíci.
Majitelé firem a manažeři se připravují na horší časy - optimalizují, ale zároveň si vytvářejí konkurenční výhodu zejména v podobě připravenosti manažerů na schopnost řešit krizové situace a vyjednávat. I zákazník dnes šetří a mnohem důkladněji si vybírá. S tím je třeba počítat.
Situace není růžová! Tomu všemu napověděly i nekončící diskuse mezi významnými osobnostmi právě na Strategickém fóru. I přesto že zazněla i jiná zajímavá témata a společnost top vision pozvala zkušené manažery jak z České republiky tak ze zahraničí, účastníci dali jasně najevo, jaké problémy v současné době řeší a řešit potřebují.
Více informací o dalších akcích na www.topvision.cz
Zdroj: Martina Poláková, top vision