Podle tohoto dokumentu bude hloubka útlumu v ČR záviset na tom, jak efektivně dokážou politici a podnikatelé identifikovat a aplikovat protikrizová opatření a vytvořit podmínky pro opětovné ozdravení ekonomiky. Prognózy o propouštění pramení především z dramatického snížení poptávky po exportovaném českém zboží na všech trzích, dále ze stejně významného poklesu v oblasti turismu a také z možných důsledků úpadků společností, ať už půjde o úpadek přechodný či nezvratný. K potírání všech tří hrozeb by měla být přijata zábranná opatření, uvádí se v dokumentu.
Podle Americké obchodní komory v ČR by v krátkodobém horizontu měla být v Česku také přijata politika, která minimalizuje fluktuace měnového kurzu vůči hlavním exportním trhům. Zároveň by mělo být podrobeno důkladnému rozboru, zda nezávislá měna skutečně přispívá k hospodářské nezávislosti a v průběhu příštích dvanácti měsíců by mělo být učiněno jasné konsensuální rozhodnutí o tom, zda a kdy se připojit k euru.
Dalším bodem zprávy je i potřeba vytvoření a implementace moderního insolvenčního řízení. Zlepšená procedura konkurzů umožňuje, aby se majetek likvidovaných společností i jejich věřitelů vrátil k ekonomickému využití rychleji. Nově zavedená možnost reorganizovat významné společnosti v rámci insolvenčního řízení by se mohla ukázat být tím úplně nejvýznamnějším nástrojem nápravy ekonomiky v příštích dvou letech.
Podle komory by v rámci zotavení turistického průmyslu měly být v příštím roce všechny zdroje určené pro podporu turismu vynaloženy na přivedení konkrétních výročních schůzí, výstav a konferencí do České republiky. Tyto snahy by měly být vedeny vysoko postavenými politickými zástupci a měly by koordinovat aktivity veřejné sféry na národní a municipální úrovni s aktivitami soukromého sektoru, dodává dokument.