Vláda chce mluvit do výběru nového majitele ČSA

16.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. prosince (ČTK) - Vláda zatím nespustila proces přímého prodeje Českých aerolinií; na dnešním zasedání si vymínila, že do výběru nového majitele může zasahovat v průběhu tendru. Zároveň dala za úkol ministru financí Miroslavu Kalouskovi, aby vládě předložil konkrétní podmínky výběrového řízení. Na tiskové konferenci konferenci po jednání vlády to řekl vicepremier Jiří Čunek.

"Důležité je, že vláda ten proces dnes nespustila," řekl Čunek. Podle něj si vláda rozhodne, které fáze tendru, který připravuje ministerstvo financí, se bude účastnit. Vláda zároveň schválila i mezikrok v celém procesu, kdy Kalousek musí své kolegy ministr seznámit s podmínkami tendru. "Diskutovali jsme to, vláda k tomu dala připomínky," řekl Čunek.

Stát vlastní v ČSA téměř 92 procent akcií. Odhady výnosů z jejich prodeje se různí, podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky se výnos může pohybovat mezi 4,5 miliardy a pěti miliardami korun. Jak nedávno uvedl náměstek ministra financí Ivan Fuksa, zájem o ČSA zatím vyjádřila zhruba desítka společností. Mimo jiné se hovoří například o Air France nebo Aeroflotu.

Výběr nového vlastníka by se měl podle plánů MF uskutečnit ve dvou kolech. V prvním kole budou muset zájemci prokázat splnění podmínek pro účast v tendru; jde například o finanční zázemí společnosti, její technickou základnu nebo kvalifikační předpoklady.

Nový majitel bude muset mimo jiné zaručit, že letecká přeprava zůstane hlavním předmětem podnikání ČSA, že domovským letištěm bude nadále Ruzyně, nebo že si ČSA zachovají status českého národního dopravce. Ve druhém kole bude rozhodovat hlavně nabízená cena.

Při privatizaci bude státu radit konsorcium Deloitte Advisory/CMS Cameron McKenna, jehož odměna se má pohybovat do dvou procent z vysoutěžené ceny ČSA. Privatizační odměny se zřejmě dočká také současný management společnosti v čele s prezidentem Radomírem Lašákem.

Vedle ČSA čeká privatizace i Letiště Praha. Tam se odhady výnosu pohybují v řádově vyšších číslech než u ČSA, mluví se o 70 až 100 miliardách korun. Co se týče letiště, stát dosud nevybral hlavního privatizačního poradce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK