"Opatření ušetří Evropanům miliardy eur, zároveň díky němu ubudou miliony tun emisí skleníkových plynů," uvedl evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs.
Pohotovostní režim, který usnadňuje jejich vypínání a zapínání, například pomocí dálkového ovládání, má většina elektronických zařízení jako televize či počítače. Podle Evropské komise přístroje přepnuté do tohoto režimu spotřebují ročně v EU zhruba 50 terawatthodin elektřiny, do roku 2020 by to díky novému nařízení mělo být o 73 procent méně. Úspora odpovídá roční spotřebě elektřiny v Dánsku. Zároveň by díky novému nařízení měly emise oxidu uhličitého klesnout asi o 14 milionů tun za rok.
Nová pravidla pro výrobce začnou platit v prvním čtvrtletí příštího roku. Do roku 2010 by podle něj spotřeba nových přístrojů neměla být vyšší než jeden nebo dva watty. V roce 2013 by pak tyto hodnoty měly ještě klesnout, a to na půl wattu a jeden watt. V současnosti některá starší zařízení mají spotřebu až 20 wattů.
Nové nařízení je součástí širší směrnice Ecodesign, která má za cíl snížit dopad různých zařízení na životní prostředí. Evropská unie tak například směřuje k zákazu neúsporných žárovek od roku 2012. Nahradit by je měly jejich alternativy šetrnější k životnímu prostředí.
Evropská komise chce také například snížit spotřebu energie u set-top boxů. Těchto převaděčů digitálního televizního signálu, které se připojují ke starším typům televizorů, nyní v Evropě vzhledem k přechodu na nový typ vysílání výrazně přibývá. Přísnější limity pro tyto spotřebiče by podle komise přinesly výrazné úspory elektřiny.