Hypotéka může vyjít dráž i levněji

18.12.2008 | , Finance.cz
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hypoteční úvěry jsou obzvláště v současné době velmi drahým špásem. I přesto, že ČNB už po druhé snížila úrokové sazby, mezibankovní trh je drží zatraceně vysoko. Dá se ušetřit?

V době globální krize pravděpodobně každý z nás trochu více přemýšlí, kde by se dalo ušetřit. Podle statistik začali Češi více šetřit již v srpnu – zejména na potravinách, i když dynamika růstu poklesla i ve většině dalších odvětvích. I na hypotéce se dá ušetřit pěkný balík peněz.

Zásada číslo jedna zní: důkladně projděte nabídky bank. Informace můžete čerpat buďto přímo z internetových stránek, nebo na pobočkách. Nezřídka se totiž stává, že zatímco za jednu službu v jedné bance zaplatíte několik tisíc korun, druhá vám ji nabídne zdarma a třeba i rychleji. Ptáte se, co dělat, když je nabídka tak široká a vy nejste finanční expert, navíc se vám nechce trávit dlouhé hodiny detailním zkoumáním jednotlivých produktů a služeb? Zkuste v bankách položit tyto čtyři jednoduché otázky:


Co za mě banka všechna zařídí?


Kvalitní poskytoval hypoték ví, že klienti neradi utrácejí za zbytečnosti a neradi plýtvají časem. Takže hledá způsoby, jak jim při vyřizování úvěru maximálně vyjít vstříc. Což znamená, že za ně sežene některé nezbytné dokumenty. Například výpis z katastru nemovitostí, čímž klientovi kromě času stráveného na úřadě ušetří i 100 Kč za kolek a 50 Kč za snímek z katastrální mapy. Ještě zajímavěji vypadá expresní ocenění bytu – zatímco někde si musíte nejdříve vybrat odhadce ze seznamu banky, následně jej kontaktovat  umožnit mu přístup do nemovitosti a  poté za to všechno zaplatit částku kolem 3 000 Kč, v jiné bance si cenu bytu dokáže zjistit zaměstnanec přímo na pobočce a navíc na počkání a zdarma. Uvažujete i o pojištění nemovitosti, domácnosti nebo schopnosti splácet hypotéku? I tuto službu vám mnohé bankovní ústavy mohou nabídnout pod jednou střechou spolu s hypotékou, a pokud navíc podepíšete pojistnou smlouvu současně s hypoteční, získáte jak slevu z úrokové sazby, tak výhodnější pojistné.


Jak ušetřím na poplatcích?


Poplatek za zpracování hypotéky může činit až několik desítek tisíc korun, což už může nemile odlehčit rodinnému rozpočtu. Existuje však několik způsobů, jak se mu vyhnout. Tím prvním je pravidelné sledování nabídek některých bank, které každoročně přicházejí s akcí, během které poplatek neplatíte. Stačí pravidelně sledovat reklamy v tisku, v rádiu nebo na internetu, případně můžete do banky zavolat a zeptat se, jestli podobná akce právě neprobíhá. Můžete si také sjednat hypotéku on-line, u které vám banka odpustí 50 % z poplatku za zpracování úvěru. Některé banky vám také umožní „rozpustit“ poplatky do úrokové sazby, což vám sníží nejen počáteční náklady, ale i daňový základ.


Co se děje během stavby?


Všichni, kteří chtějí stavět, by si měli dopředu zjistit, co po nich vlastně banka bude v průběhu čerpání úvěru požadovat. Je třeba dokládat faktury za stavební materiál a práce? V některých bankách již ne. A některé šly ještě dál a umožňují doložit protokol o stavu stavby přes internet a bez odhadce. Klient pouze na stránkách banky vyplní webový formulář, přiloží dvě aktuální fotografie stavby a vše odešle, čímž uspoří cca 900 Kč!


Na čem ještě můžu ušetřit?


Nižší úrok můžete naopak získat díky tomu, že budete mít určité úspory a zažádáte o hypotéku do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, která je „levnější“ než stoprocentní úvěr.

Vidíte? Existuje mnoho způsobů, jak si snížit počáteční náklady spojené s hypotékou nebo dokonce jak vydělat! Stačí, když se v bance zeptáte, co vám z výše uvedených věcí dokáže nabídnout, a jednotlivé nabídky porovnáte. Vy jste klient a vy máte nárok zvolit si co nejlepší servis.

Autorka je ředitelka vývoje produktů Hypoteční banky a členka Výkonného výboru Evropské hypoteční federace.

Autor článku

Radomíra Papoušková  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ