"Kdo má deset tisíc hrubého, najde v peněžence o 150 korun víc," popsal zjednodušeně dopady zákona ministr financí Miroslav Kalousek. Odvody se podle něj sníží všem, a to i těm, kteří již nyní díky daňovým slevám daně neplatí.
Například jednotlivec bez dětí s hrubou mzdou ve výši 15.000 Kč nyní pobírá čistou mzdu 12.150 Kč a od příštího roku si polepší na 12.420 Kč. Stejný člověk s hrubým příjmem 23.000 korun, který dnes pobírá čistou mzdu 17.530 Kč, by měl pobírat v příštím roce podle výpočtů MF Dnes čistou mzdu 17.940 Kč. Stejný pracovník s hrubou mzdou 50.000 Kč by si měl příští rok, co se týká čisté mzdy, polepšit z nynějších 35.695 Kč na 36.570 Kč.
Kalousek dále uvedl, že novela nebude mít dopad na příjmy krajů a obcí, protože snižuje pouze odvody na sociální pojištění, které jsou výlučným příjmem státu. Daň z příjmu je naproti tomu daní sdílenou a část z jejího výnosu dostávají také kraje, města a obce.
Návrh dnes stejně jako před časem ve sněmovně čelil kritice opozice, především sociální demokracie. ČSSD se například nelíbí, že se stát připraví o část peněz na boj s nezaměstnanosti. Až se kvůli finanční krizi zvýší počet lidí bez práce, nebude mít vláda peníze na pomoc, varují sociální demokraté. Podle senátora Milana Štěcha potlačuje tento návrh solidaritu mezi lépe a hůře placenými lidmi.
Podle dosud platného zákona měla od příštího roku klesnout zaměstnancům a podnikatelům sazba daně z příjmu na 12,5 procenta. Současně s tím se ale měly snížit slevy na dani tak, že by někteří měli zaplatit na daních více než letos. Proto ministerstvo financí přišlo s novelou. Vláda navrhla sazbu zachovat v současné výši s tím, že se odvody na sociálním pojištění sníží o 1,5 procenta.