ČOI na svých internetových stránkách uvedla, že z celkového počtu 164 vzorků odebraných v listopadu jich nevyhovělo jakostním požadavkům pět. "V listopadu došlo k dalšímu zlepšení zjišťované jakosti, a to jak u automobilových benzinů, tak u motorových naft," stojí ve zprávě ČOI.
Při testování vyhovělo všech v listopadu odebraných 65 vzorků automobilových benzinů. ČOI zkontrolovala také 79 vzorků motorových naft, z nichž testy neprošly čtyři vzorky, přičemž ve třech případech se nedostatky týkaly pouze nevyhovujícího bodu vzplanutí.
Z 20 kontrolovaných vzorků LPG v listopadu nesplnil požadavky norem jeden vzorek. ČOI v listopadu nezjistila překročení povolené hranice obsahu biosložek v pohonných hmotách.
Kvůli prodeji nekvalitních pohonných hmot letos ČOI udělila rekordní milionovou pokutu síti čerpacích stanic, jejíž jméno ale inspekce nezveřejnila. K "odtajnění" jména pokutované společnosti vyzval ČOI odborník na přístup občanů k informacím Oldřich Kužílek a protikorupční organizace Růžový panter. Vedení ČOI ale tvrdí, že zveřejněním názvu sítě čerpacích stanic by porušilo zákon.
Podmínky prodeje pohonných hmot od září 2006 zpřísnila novela zákona. Je v ní například zakotvena povinnost evidence prodávaných paliv u čerpacích stanic, včetně jejich množství, jakosti a složení. Novela obsahuje povinnost registrace provozovaných čerpacích stanic, které musejí splňovat požadavky vylučující závažná rizika pro zdraví a bezpečnost osob a pro životní prostředí. Za porušení zákona hrozí prodejcům pohonných hmot až pětimilionová pokuta.
Novela byla vypracována poté, co ČOI v roce 2005 při kontrolách zjistila, že čerpací stanice často prodávají nekvalitní pohonné hmoty včetně nafty ředěné topným olejem. Některé vzorky nafty tehdy podle odborníků obsahovaly až 30 procent levnějšího těžkého topného oleje a v benzinu byly zase objeveny technické benziny. Ředěné pohonné hmoty mohou poškodit motory vozidel a státní pokladna navíc přichází o daňové výnosy.