Podle členky týmu správce konkurzní podstaty skláren Dany Richterové se objevili pouze zájemci o areál, kteří nehodlali udržet sklářskou výrobu. "Během ledna a února firma dokončí zakázky, které zbývají, a provoz se zcela zastaví. V únoru také proběhne výběrové řízení na prodej majetku firmy. Naším cílem je získat z prodeje co nejvíc, aby věřitelé dostali zpět alespoň část peněz, které jim firma dlužila," řekla MfD Richterová.
Skláři budou mít podle odborníků těžkou pozici na trhu práce. "Sklářské profese jsou natolik specifické, že bez rekvalifikace budou tito lidé jen těžko hledat práci," uvedl ředitel šumperského úřadu práce Ivo Bartl. Problémy budou mít také studenti, kteří se učí na skláře na středním odborném učilišti Generála Krátkého v Šumperku.
Rapotínské sklárny padly především kvůli neúnosnému nárůstu cen energií, levné konkurenci z Číny a z Polska a kvůli probíhající krizi. Sklárny založili v roce 1829 Lichtenštejnové. Od té doby vyrábějí nepřetržitě.
Sklářství v Česku zažívá v letošním roce krizi, která se na podzim projevila v největší domácí sklářské skupině Bohemia Crystalex Trading. Dvě její sklárny, ve Světlé nad Sázavou a v Poděbradech, zkrachovaly, další dvě, v Sázavě a Novém Boru, chrání před věřiteli moratorium.