Uskupení BCT a Porcela Plus spojuje největší výrobce užitkového skla a porcelánu v zemi. I když současná ekonomická situace není podobným investicím právě nakloněna, objevili se zájemci, kteří chtějí podniky převzít. "O Crystalex a Sklárny Kavalier projevilo zájem 15 investorů, jsou mezi nimi jak strategičtí investoři, tak finanční skupiny," řekl dnes ČTK mluvčí skupiny Karel Samec. Dokončení prodeje, který organizuje poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC), je podle něho ale reálné až v novém roce.
Zájem je také o uzavřený podnik v Poděbradech. Skupina místních podnikatelů vedená majitelem autosalonu Pavlem Loudou nabídla za Sklárny Bohemia 100 milionů korun. Nikdo na ni ale nereagoval, a tak investoři před několika dny svou nabídku stáhli. "Měli jsme zájem o přímý a rychlý prodej, protože čím déle to bude trvat, tím déle budeme obnovovat smlouvy se zaměstnanci, odběrateli a dodavateli," řekl ČTK Louda. O sklárny má zájem dál, nabídku ale sníží. Také o sklárny ve Světlé se zajímají investoři. Skupina místních podnikatelů vedená Jiřím Huderou za ně nabídla 211 milionů korun. Ani on zatím žádnou reakci od věřitelů nedostal.
Porcela Plus je v insolvenčním řízení od 19. září. O tři dny později ji následovala dceřiná společnost Karlovarský porcelán a také všechny firmy skupiny BCT včetně mateřské společnosti. Od 22. září jsou tak v insolvenci i Crystalex Nový Bor, Sklárny Kavalier Sázava, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady. O měsíc později zahájil soud řízení i v posledním podniku uskupení - Concordii.
Krátce po zahájení insolvenčního řízení začala skupina postupně omezovat výrobu. Nejprve se zastavily výrobní linky v Poděbradech a Světlé, kde se podniky orientovaly na špatně prodejný olovnatý křišťál. Obě firmy jsou už v konkurzu, který majitelé od začátku navrhovali. Většina ze 1750 jejich zaměstnanců odešla, podniky jim ale dluží mzdy za září a říjen a také odstupné. Bývalí pracovníci ale příliš nevěří, že své peníze někdy uvidí.
Klíčovou výrobu skla a porcelánu se ale majitelé snažili udržet v chodu. Sklárny Kavalier a Crystalex chrání stejně jako mateřskou BCT až do konce roku před věřiteli moratorium. Díky tomu výroba pokračuje a majitelé s věřiteli hledají jak situaci řešit. Výroba pokračuje i v Karlovarském porcelánu, který je ale v konkurzu, stejně jako mateřská Porcela Plus. Podniku však chybí dostatek zakázek i peníze na mzdy. Před koncem listopadu porcelánka ohlásila hromadné propouštění. Ohroženo je téměř 1800 lidí z několika závodů. Dnes ale podnik informoval, že získal velkou zakázku do Švédska, a zkrátí proto celozávodní dovolenou. Jistotu ale nemají ani 3000 lidí ze skláren, nikdo dnes totiž nedokáže odhadnout, co bude s podniky po Novém roce.