"Vycházíme ze sociologických průzkumů, podle nichž Češi nepodporují elektrárny kvůli ekologickému prospěchu, ale kvůli penězům, které jim to může přinést," vysvětlila Šťastná. V zápětí ale odmítla, že by byla výhodná nabídka akcií za jednu korunu marketingovým tahem k získání podpory místních. "Ty projekty nabízíme až ve fázi, kdy byly všechny potřebné dokumenty schváleny, ne předtím," podotkla.
Eldaco zatím uvolnilo jen 1000 akcií své dceřiné společnosti, která bude větrné parky provozovat. Zájemci za ně zaplatí jednu korunu a pokud se větrníky postaví, mohou hodnotu své akcie navýšit až na 50.000 korun. Základní kapitál dceřiné firmy je stanoven na 250 milionů korun. Veřejnost by tak mohla získat až pětinový podíl. Šťastná nevyloučila, že by mohla firma pustit do oběhu ještě víc akcií.
Eldaco má zatím větrné elektrárny v obcích Kámen a Pavlov na Vysočině, v Maletíně a Drahanech na střední Moravě a ve Veselí a Lipné na severní Moravě. Pracuje na dalších třech desítkách projektů.
V Česku zatím funguje několik desítek větrných elektráren. Postupně jich přibývá, některé obce a kraje o energii z větru nestojí, i když radnice dostávají od provozovatelů elektráren nemalé příspěvky do rozpočtů.