Stěžovatelé, nejčastěji neúspěšní uchazeči o zakázku, musí kauci složit zároveň s podáním návrhu na prošetření tendru. Pokud tak neučiní, nemusí ÚOHS správní řízení zahájit. Jestliže stěžovatel zaplatí a úřad odhalí pochybení, vrací se peníze zpět. Letos to zatím bylo kolem deseti milionů korun. Pokud ale dané výběrové řízení v rozporu se zákonem není, zůstává kauce státu.
Příjmy z kaucí jsou v případě veřejných zakázek často vyšší než udělené pokuty. Letos to tak bylo. ÚOHS vyměřil zadavatelům sankce v celkové výši 1,684 milionu korun. Nejvyšší, půlmilionové pokuty dostaly města Karlovy Vary a Prostějov.
Celkem úřad v oblasti zadávání veřejných zakázek zahájil do konce listopadu 229 správních řízení, z toho na návrh bylo 145, tedy větší část. Ostatní řízení úředníci zahájili z vlastního podnětu.
Právě vlastní iniciativu by se chtěl úřad v budoucnu víc rozvíjet. Zaměřit se chce mimo jiné na systémové chyby u velkých zadavatelů. Letos odhalil rozsáhlá pochybení například v projektu Živá nádraží Českých drah. Státní firma se sice vyhnula pokutě, teď ale musí model pronájmu některých nádraží změnit, aby neodporoval zákonu.