Na obnově iráckého hospodářství se podílí až 50 českých firem

21.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. prosince (ČTK) - Na obnově iráckého hospodářství se podílí možná až 50 českých firem. Přesná čísla sice neexistují, ale podle velvyslance České republiky v Iráku Petra Voznici lze poměrně přesnou odpověď vyčíst z účasti českých firem na čtvrtém mezinárodním veletrhu v severoiráckém Erbilu, kde se prezentovalo více než pět desítek tuzemských firem.

Hlavním organizátorem prezentace českých firem byl Svaz průmyslu a dopravy České republiky, podle kterého se tuzemským firmám daří hlavně v petrochemickém průmyslu a vodohospodářství.

Například společnost Tesla, divize Technologie úpravy vody již dodala zařízení na úpravu vody pro nemocnici v Basře nebo místní televizní stanici. Společnost v současnosti nemá přímé zastoupení v zemi, což je podle firem oslovených ČTK základem úspěchu v boji o irácké zakázky. Podle vyjádření marketingové specialistky Tesly Lucie Wondřichové firma proto v blízké budoucnosti plánuje najít reprezentačního agenta pro tuto zemi.

Podobné starosti bude mít v blízké době i společnost Stojexport, která v současné době jedná s představiteli samosprávy Bagdádu a velvyslanectvím Irácké republiky v Praze o účasti na výstavbě a rekonstrukci bagdádské infrastruktury v oblasti obytných budov a nemocnic, uvedl pro ČTK obchodní ředitel firmy Pavel Mysík.

Mezi největší české firmy působící v Iráku patří společnost Inekon Group, která počátkem roku 2006 uzavřela kontrakt na výstavbu cementárny v severní části Iráku za 300 milionů eur. Projekt byl však opožděn v realizaci hlavně kvůli bezpečnostní situaci. "Místem plánované výstavby je Kurdistán, který byl zasažen vpádem tureckých vojsk na území Iráku," uvedl generální ředitel Inekonu Josef Hušek.

Některé firmy zase od svých plánů působit v Iráku ustoupily. Jednou z takových je společnost Phoenix-Zeppelin, která chtěla nabízet záložní energocentra. "Po vyhodnocení informací od přímých účastníků veletrhu...jsme došli k závěru, že obchodní příležitosti zde pro nás nejsou," uvedl marketingový manažer společnosti Karel Kuchta.

Podle většiny oslovených firem má dnešní Irák dostatek peněz na obnovu země. Je zde poptávka po geologických průzkumech, výstavbě bytů, škol, nemocnic a dalších. Velké zakázky lze očekávat i ve strojírenství, dopravě nebo potravinářském průmyslu. Současná situace naopak nepřeje přímým vývozcům spotřebního zboží, kterého je v Iráku dostatek.

Současná finanční krize bude mít pravděpodobně dopad i na Irák. Její důsledky ale nebudou mít s ohledem na výkonnost Irácké republiky takové důsledky jako na ekonomiky vyspělých zemí. Problémy se dají očekávat hlavně v dostupnosti úvěrů pro firmy, které chtějí v zemi působit. "Na druhé straně je známo, že zákazníci v Iráku disponují obrovskými zásobami volných prostředků, bohužel ale většinou v místní měně," dodal Hušek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK