Ruská policie zasáhla proti demonstraci motoristů proti clům

21.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moskva 21. prosince (zpravodaj ČTK) - Početné policejní síly dnes ve Vladivostoku zasahovaly proti motoristům pokoušejícím se v různých místech města uspořádat protesty proti oznámenému zvýšení cel na dovoz zahraničních aut. Na ústředním náměstí ve Vladivostoku speciální pořádkové jednotky rozehnaly nepovolenou demonstraci několika set lidí lidí, mnohé z nich zatkly. Oznámila to ruská média. Podle očitých svědků policisté zasahovali proti nepovolené, nicméně klidné demonstraci velmi razantně.

Prvním terčem zásahu se podle serveru NEWSru.com stali novináři, kameramana televize REN TV dokonce zbili. Podle reportéra stanice Valentina Trušina policisté zjevně dostali rozkaz tvrdě rozehnat shromáždění, a proto nejprve "vyčistili" náměstí od médií, a poté se nijak "nepárali" s demonstranty. Mnohé zatčené vláčeli do vězeňských autobusů za nohy, hlavou po zemi. Dohromady prý bylo zatčeno několik set lidí.

NIcméně na periférii města podle agentury RIA-Novosti vzniklo několik kolon demonstrujících motoristů, kteří za neustálého houkání projížděly městem.

Místní gubernátor Sergej Darkin ještě v sobotu večer v televizi vyzýval obyvatele, aby se nezapojili do protestů, které by mohly vyústit v pouliční nepokoje. "Vláda je o problému informována a opatření se přijímají," ujišťoval.

První masové protesty proti zvýšení cel se v přístavním městě na ruském Dálném východě odehrály již minulou neděli, policie však razantně nezasahovala, ačkoliv demonstranti ochromili místní dopravu. Pořádkové síly pouze zabránily demonstrantům v pokusu vtrhnout i na místní letiště. 15 zatčených demonstrantů potrestal soud pokutami 2000 rublů (asi 1360 Kč)

Avšak tuto sobotu policejní kordóny vytlačily z ústředního náměstí asi 500 lidí a zatkly než dvě desítky lidí.

Ruský premiér Vladimir Putin 10. prosince rozhodl o zvýšení cel na dovážené automobily od 12. ledna, aby pomohl domácím automobilkách, které se od počátku krize potýkají s odbytovými problémy. Clo na ojetá auta z dovozu se podle agentury RIA-Novosti fakticky zvýší na dvojnásobek, na ojeté nákladní vozy na trojnásobek. Podle odhadů se dovozem laciných postarších aut z Japonska živí v okolí Vladivostoku desítky tisíc lidí. Devadesát procent aut na ruském Dálném východě jezdí s pravostranným řízením.

Protesty proti zvýšení cel dnes odehrály i v dalších ruských městech, kde protestující kromě snížení cen požadovali i snížit ceny benzinu. Úřady zmobilizovaly na udržení pořádku mohutné síly, v metropoli bylo připraveno na 1200 policistů. V Moskvě a Petrohradu podle úřadů však přišlo demonstrovat jen asi padesátka lidí.

V Južno-Sachalinsku však demonstrovalo několik set lidí. Protest se podle místních úřadů obešel bez chuligánských výtržností. V Barnaulu projíždělo po jedné z hlavních ulic asi 150 automobilů a pak se na jednom náměstí sešlo na 500 demonstrantů, kteří přijali výzvu vládě, aby přehodnotila své rozhodnutí o zvýšení cel. Několik set lidí demonstrovalo také Blagoveščensku, Chabarovsku a Novosibirsku, stovka lidí se sešla v Kemerovu. Tomskem se plazila dvacetikilometrovou rychlostí kolona čítající sto aut.

Organizátoři z Federace automobilistů Ruska počítali s demonstracemi od Vladivostoku po Kaliningrad pod heslem Zvyšujte životní úroveň, a ne cla. Nicméně podle vůdce dalšího hnutí nespokojených motoristů Za svobodu volby Vjačeslava Lysakova byla akce špatně zorganizována. "Jeden týden na přípravu nestačil. Chyběla pořádná organizace, koordinující centrum," řekl agentuře Intefax. "Bylo třeba soustředit se na protest proti zvýšení cel, ale demonstranti začali hlásat i politická hesla," dodal. Domnívá se však, že tisícům lidí, kteří se dosud živí dovozem ojetých aut, by úřady měly nabídnout alternativu. Do té doby mají protesty pokračovat.

V minulosti podobné protesty přiměly úřady odvolat chystaná nařízení proti dovozu ojetin s pravostranným řízením. Nyní však premiér Putin dal najevo, že zvýšení cel neodvolá, ale naopak umožní ruským automobilkám převážet jejich produkci na Dálný východ po železnici zdarma. Argumentoval i tím, že z 350.000 aut, které se od počátku roku do Vladivostoku dovezly, zůstalo v kraji jen 15.000 a ostatní zamířily do dalších končin Ruska.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK