Společnost NIS získala v Srbsku monopol na zpracování ropy do roku 2010, aby se vyrovnala se škodami, které jejím rafineriím způsobilo bombardování Severoatlantické aliance v roce 1999. Gazprom přislíbil, že do modernizace rafinerií společnosti do roku 2012 investuje 550 milionů eur, napsala agentura Reuters.
Dohodu provázely na srbské straně značné neshody. Srbský ministr hospodářství Mladan Dinkić proti tomuto plánu dlouhou dobu protestoval a upozorňoval, že Rusko neposkytlo žádné pevné záruky, že plynovod s názvem South Stream do roku 2015 vybuduje. Dinkić se stejně jako další prozápadní srbští politici obává, že Rusko díky ovládnutí místního energetického sektoru dramaticky zvýší svůj politický vliv na Srbsko.
Plynovod South Stream má přepravovat ruský zemní plyn pod Černým mořem do Bulharska a Srbska, odkud se rozvětví do západní Evropy. Výstavba plynovodu by si měla vyžádat zhruba 13 miliard dolarů (244 miliard korun), napsala agentura AP.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Česká republika kryje dovozem z Ruska více než 80 procent spotřeby suroviny. Většina plynu, který Gazprom do Česka dodává, proudí přes bývalý monopol RWE Transgas. Loni Gazprom podepsal dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu na český trh také se společností Vemex.