Šumavský masokombinát Klatovy nekončí, převezme ho SPIN Plzeň

23.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Klatovy 23. prosince (ČTK) - Šumavský masokombinát Klatovy, který nedávno rozdal výpovědi téměř všem 184 lidem, převezme od ledna firma SPIN Plus s.r.o. ze skupiny SPIN Plzeň a.s. Ta se se současným provozovatelem, firmou Xavergen, dohodla na pronájmu veškerého movitého i nemovitého majetku. Předposlední prosincový den podepíše pracovní smlouvy s většinou současných zaměstnanců, kteří plynule přejdou pod nového zaměstnavatele. Výroba bude pokračovat v nezměněném rozsahu, řekl předseda dozorčí rady a majitel SPIN Plzeň Jaroslav Komora.

"Na všech základních podmínkách podnájemní smlouvy jsme se dnes s Xavergenem dohodli. Fyzicky ji podepíšeme 30. prosince, kdy také uzavřeme pracovní smlouvy s lidmi, kteří budou mít zájem," dodal. Podle Komory půjde o většinu zaměstnanců. Xavergen vzal po dnešním jednání zpět všechny výpovědi a pracovníci tak od něj odejdou dohodou datovanou k 31. prosinci. Nová pracovní smlouva s firmou SPIN Plus bude platit od 1. ledna a nebude obsahovat žádnou zkušební dobu, což zaručuje všem lidem kontinuitu zaměstnání. "Máme zájem co nejdříve rozšířit výrobu, aby byla kapacita podniku plně využita," dodal Komora.

Do plzeňské skupiny SPIN patří nyní SP Poběžovice a.s., jeden z největších chovatelů vepřů v Plzeňském kraji, a střední stavební firma Agrostav Horšovský Týn a.s. Zemědělský podnik SP Poběžovice zahájil v lednu tříletou stavbu bezodpadového velkochovu prasat za půl miliardy korun, údajně ojedinělého v Evropě. Výstupem chovu pro 1350 prasnic a 10.000 prasat ve výkrmu nebude jen maso, ale také elektřina, teplo, organická hnojiva o další obchodní produkty.

Šumavský masokombinát, po plzeňské firmě Schneider druhý největší zpracovatel masa na západě Čech, chtěl zahájit v lednu dlouhodobou odstávku, výroba masa a uzenin měla skončit tento měsíc. V podniku mělo zůstat 22 pracovníků, celkem 184 lidí dostalo výpovědi k poslednímu listopadu. Podle šéfa masokombinátu Miroslava Votýpky způsobily konec výroby hlavně nízké odbytové ceny, k nimž podle něj tlačí výrobce zejména obchodní řetězce. Problémy prohloubila světová finanční krize, která snížila poptávku po mase a výrobcích z něj.

Klatovský masokombinát už dvakrát prošel konkurzem. Poprvé v listopadu 2000. O tři roky později podnik vydražilo odbytové družstvo Centrum Tábor za 87 milionů Kč. Další krach přišel na jaře 2006. Od července 2006 patří podnik drůbežárně Xaverov, která ho pronajala dceřiné společnosti Xavergen. Obě firmy patří do skupiny Agrotrade.

Masokombinát je posledním z velkých západočeských zpracovatelů, kteří fungovali před rokem 1989. Postupně skončily podniky v Plzni, Lokti na Sokolovsku, Hroznětíně na Karlovarsku a v Chebu. Z velké firmy v Plané na Tachovsku zůstal jen menší provoz. Dnes fungují v Plzeňském kraji velký masokombinát Schneider a dále střední zpracovatelé Domažlicích, Blovicích, Nýřanech a Třemošné. Řada farmářů vozí hovězí maso za hranice, kde dostanou víc peněz a platby do dvou týdnů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK