Celý trh podle indexu RM, který se počítá z cen deseti nejlepších akcií, letos spadl o 42,9 procenta. Naposledy tento akciový barometr ztrácel v roce 2001, v následujících šesti letech vždy rostl. Rekordním výkonem indexu byl zisk 63,8 procenta v roce 2005.
K nejvíce prodávaným dále patřily akcie prodejce ojetých vozů AAA Auto, mediální skupiny CME, banky Erste, jiného developera ECM nebo těžební společnosti NWR.
Ceny akcií podle analytiků srazila dolů dlouho nevídaná panika na finančních trzích, která měla původ v americké hypoteční krizi. Nyní jsou akcie podhodnocené a v dlouhodobém horizontu se jejich cena navrátí k vyšším úrovním, které budou více odrážet jejich hospodářské výsledky a stav jejich majetku.
V nejbližších měsících ale ještě nervozita burzy neopustí. "Nejrizikovějšími tituly jsou finanční a developerské společnosti, u nichž ještě není v plném rozsahu znát dopad krize," upozornila analytička firmy Next Finance Ivona Hrušová.
Celkem investoři, mezi nimiž hrají významnou roli desetitisíce drobných a středních majitelů cenných papírů, v RM-Systému zobchodovali akcie za 8,4 miliardy korun, což znamenalo meziročně zhruba sedmiprocentní růst. Nejvíce investoři obchodovali akcie energetické skupiny ČEZ (2,6 miliardy korun), operátora Telefónica O2 (1,2 miliardy korun) a Erste (950 milionů korun).
RM-Systém se stal od letošního prosince druhým burzovním trhem v tuzemsku po Burze cenných papírů Praha, jeho tržní podíl na obchodech s akciemi je ovšem pouze asi procentní. Nezvykle dlouhou přestávku na přelomu roku má RM-Systém kvůli přechodu na nový obchodní systém.