Vyšší zatížení státního rozpočtu by expremiér řešil zavedením daňového systému s progresivním zdaněním a důslednou kontrolou výběru daní. Investice by měly být zadávány formou výběrových řízení a spolufinancovány z prostředků EU, dodal.
Podle Zemana jsou obě nejsilnější politické strany v Česku, tedy ODS a ČSSD, v otázce navrhovaných řešení finanční krize stále v zajetí svých předvolebních slibů. Jejich návrhy na řešení krize expremiér považuje za "cestu do pekel".
Snižování daní navrhované ODS bude podle Zemana znamenat snížení příjmů státního rozpočtu, a tím omezení možnosti vlády financovat veřejný sektor a pomáhat ekonomice. Pozitivní efekt nevidí ani ve stimulaci spotřební poptávky například formou snižování DPH, které navrhuje ČSSD. "Spotřební poptávku prožerete a když se najíte, tak vám nic nezůstane. U investiční poptávky nám zůstane moderní dálnice, nebo opravený zámek, nebo čistička odpadních vod a desítky dalších staveb," uvedl Zeman.
Za jednu z nejvíce ohrožených skupin finanční krizí považuje Zeman rodiny s malými dětmi. Naopak důchodci jsou podle něj před jejími dopady částečně chráněni díky valorizaci důchodů nejen v závislosti na inflaci ale i na úrovni reálných mezd.
Podle analytiků tuzemská ekonomika v příštím roce výrazně zpomalí růst až ke dvěma procentům. Některé odhady počítají i s recesí. Ministr financí Miroslav Kalousek začátkem prosince odhadl růst mezi 2,5 až třemi procenty. Tento týden ministr Mladé frontě Dnes řekl, že hospodářský růst ČR v příštím roce "pravděpodobně neklesne pod dvě procenta".