Průzkum podle listu sledoval, jak příslušníci jednotlivých národů zacházejí s penězi, jaká je úroveň jejich finanční gramotnosti. Češi dosáhli nejvyššího ohodnocení ve Smart Money Indexu, kterým Ge Money Bank srovnávala finanční chování obyvatel jednotlivých zemí.
Přestože více než třetina Čechů žije od výplaty k výplatě, je to stále nejméně ze sledovaných zemí. Největší problém s tím mají Poláci, kterých takto žije 62 procent.
Ze všech sledovaných národů se peníze rozkutálejí nejvíce Rusům a Lotyšům, naopak nejspořivější jsou Maďaři. Češi jsou někde uprostřed, čtvrtina z nich nemá přehled o svém majetku. Stejný počet Čechů neví, kolik v současnosti dluží. Přehled o majetku a dluzích klesá s přibývajícím věkem.
Účastníci průzkumu o financích nejčastěji hovoří se členy rodiny. Češi však nejméně, jenom 31 procent z nich. Nejvíc mluví o penězích s rodinou Rumuni - 48 procent. Daleko více Češi hovoří o financích s partnery. Chová se takto téměř každý druhý Čech.
Obyvatelé Česka se výrazně odlišují od ostatních sledovaných národů v tom, že důvěřují finančním poradcům. Nechalo by si od nich poradit 26 procent respondentů. Naopak v Rumunsku by jejich služeb využila jen čtyři procent dotázaných.
Ve 44 procentech českých domácností mají rozpočet pod kontrolou ženy. Stejné číslo platí i pro Lotyšsko, v Rusku a Maďarsku však o rodinném rozpočtu rozhoduje asi 70 procent žen.
Na rozdíl od ostatních národů jen sedm procent Čechů přiznává, že je pro ně přitažlivé bohatství partnera. Maďaři na tuto otázku odpověděli kladně v 56 procentech, píšou dnešní Hospodářské noviny, podle kterých ze získaných výsledků vyplývá, že nejvíce Čechů - 35 procent - patří ke skupině, která aktivně hospodaří se svými penězi. Tito lidé mají své finance pod kontrolou a jejich správě věnují čas, konstatuje deník.