Ukrajina, která je nyní těžce zasažena světovou finanční krizí a ekonomickou recesí, dluží Gazpromu za dodávky plynu zhruba dvě miliardy dolarů (asi 37 miliard Kč). Gazprom hrozí, že když nebude problém dluhu do konce roku vyřešen, nebude podepsána smlouva pro příští rok a podnik zastaví dodávky na Ukrajinu. To by mohlo narušit tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě, podobně jako se to stalo počátkem roku 2006.
Ještě v sobotu mluvčí Gazpromu odhadl, že je šance jedna ku dvěma, že Gazprom přeruší od Nového roku dodávky Ukrajincům. Přes Ukrajinu putuje 80 procent ruského plynu do Evropy.
Dozorčí rada dnes nařídila vedení koncernu pokračovat v jednání s ukrajinskou stranou o plné úhradě dluhu, uzavření nových kontraktů a získání záruk, že budoucí dodávky plynu budou splaceny včas.
Gazprom o víkendu navrhl Kyjevu, že by mohl splatit svůj dluh za zemní plyn vůči Rusku například tím, že by jej započítal proti poplatkům za budoucí tranzit ruského plynu do zemí Evropské unie, anebo by mohl Gazpromu vrátit plyn, který si během roku nashromáždil v podzemních zásobnících. Ukrajinský státní podnik Naftogaz uvádí, že má v zásobách 17 miliard krychlových metrů plynu, což představuje 22 procent roční spotřeby země.
Ukrajina však dříve podobný návrh Gazpromu odmítla.
Rusko nyní platí Ukrajině za tranzit 1000 krychlových metrů plynu na 100 kilometrů 1,70 dolaru. Ukrajina letos platila za ruský plyn 179,50 dolaru za 1000 kubíků, necelou polovinu toho, co platí evropští zákazníci. Gazprom však chce pro příští rok cenu podstatně zvýšit.
Podle listu Vedomosti má v Moskvě o dluhu v úterý jednat šéf Naftogazu Oleh Dubyna.
Už v sobotu s ruským premiérem Vladimirem Putinem hovořila šéfka ukrajinské vlády Julija Tymošenková, která údajně navrhla určovat ceny plynu čtvrtletně či půlročně podle vývoje cen ropy. To by prý mohlo změkčit ruskou pozici.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který před nástupem do funkce předsedal vedení Gazpromu, minulý týden řekl, že Ukrajina bude muset zaplatit svůj dluh "do posledního rublu". Pohrozil jí zároveň blíže nespecifikovanými sankcemi v případě, že nezaplatí.
Gazprom již varoval evropské země, že nevyřešení sporu s Ukrajinou by mohlo znamenat problémy s dodávkami. Šéf firmy Alexej Miller rozeslal evropským zákazníkům dopis, v němž varuje před možným narušením dodávek.
Plynovod přes Ukrajinu dodává Evropě asi pětinu její spotřeby zemního plynu. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny.