Vlastník vozidla bez povinného ručení bude muset uhradit České kanceláři pojistitelů (ČKP) poplatek 20 až 300 Kč za každý den, kdy provozuje vozidlo bez tohoto pojištění. Příspěvek nenahrazuje pojištění, a pokud tedy bude nepojištěným vozidlem způsobena škoda, zaplatí ji stále osoba za tuto škodu odpovědná. Podle údajů, které má ČKP k dispozici, je v Česku registrováno přibližně 850.000 vozidel bez povinného ručení.
Limity u majetkových škod pro povinné výjezdy policie k dopravním nehodám se zvyšují ze současných 50.000 Kč na 100.000 Kč. "Pokud účastníci nehody škodu odhadnou na nižší než 100.000 Kč, policii volat nemusí. V tom případě je však velice důležité, aby vyplnili záznam o dopravní nehodě," uvedla Marcela Kotyrová z ČAP.
Záznam může mít v zásadě libovolnou formu, musí ale obsahovat místo a čas nehody a identifikaci účastníků. "Nejlepší je však využít doporučovaný tiskopis Záznam o dopravní nehodě ( tzv. jednotné evropské hlášení), který umožňuje vyhotovení identického zápisu ve dvou kopiích, a následně jednu z nich zaslat svým pojišťovnám," podotkla Kotyrová. Protokol by měl každý řidič vozit s sebou ve vozidle, při uzavření pojistky jej dostane od své pojišťovny. Jeho nepropisovací verzi pak lze stáhnout z webových stránek www.cap.cz i stránek jednotlivých pojišťoven.
Povinnost mít u sebe Zelenou kartu měli dříve čeští motoristé pouze při cestách do zahraničí. Na území ČR se povinné ručení prokazovalo samostatným dokladem o pojištění, které vydávala pojišťovna. Dosavadní dříve vydané doklady o pojištění pozbývají dnem 31. prosince 2008 platnosti. Pozor je třeba dát na to, aby Zelená karta obsahovala údaje o vozidle, které musí být v souladu se skutečným stavem. Případné změny musí klient nahlásit své pojišťovně a nechat si vystavit novou Zelenou kartu s aktuálními údaji o vozidle.