"V některých stáncích i na tržnicích byla k dostání pyrotechnika, která se tímto způsobem prodávat nesmí," řekl pouličních stáncích odhalili prodej pyrotechniky, kterou lze podle Ženkla zařadit do kategorie výbušnin.
Ve stáncích a na tržnicích přitom může být prodávána pouze pyrotechnika první třídy, jejíž hmotnost nepřesahuje tři gramy. V pouličním prodeji tak mohou lidé koupit například prskavky, pistolové kapsle, třaskavé proužky, malé ohnivé fontány či bouchací kuličky. Tyto výrobky lze prodávat kdekoliv, a to i dětem.
Obchody pak mohou osobám starším 18 let prodávat také pyrotechniku vážící až 50 gramů, která je zařazena do druhé třídy. "Sem patří římské svíce, fontány, gejzíry, petardy, minivýbušky, vystřelovací pouzdra, rakety s náplní barevných světlic nebo výbuškové slože, barevné dýmy a bengálské ohně," podotkl Ženkl.
Pyrotechniku 3. třídy do hmotnosti 250 gramů lze prodávat pouze lidem, kteří mají kvalifikaci odpalovače ohňostrojů. Do této kategorie spadají malé italské pumy, dělové rány, ohňopády a různé rakety. Prodej pyrotechnických výrobků 4. třídy musí povolit Báňský úřad.
Ženkl spotřebitelům doporučuje, aby nekupovali pyrotechniku neznámého původu, s poničenými obaly a nečitelnými údaji. "Návod k použití musí obsahovat všechny důležité údaje o manipulaci s konkrétním pyrotechnickým předmětem," zdůraznil. Informace se musejí týkat způsobu odpalování, skladování a likvidace pyrotechnického výrobku v případě jeho selhání, dodal mluvčí.