Sušické Solo přestane ve středu po 170 letech vyrábět zápalky

30.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Sušice (Klatovsko) 30. prosince (ČTK) - Solo sirkárna, jediný výrobce zápalek v Česku, přestane ve středu po 170 letech vyrábět. Firma, z níž odejde 57 pracovníků, bude fungovat pouze jako obchodník se zápalkami s 25 lidmi. V lednu začne transport prodané výrobní technologie do Indie, který bude ukončen do března. ČTK to dnes řekl ředitel Věroslav Puchinger. Podle něj se podnik, který nemá žádné dluhy ani úvěry, vypořádá se zaměstnanci podle zákona a vyplatí jim odstupné.

"Zisk z výroby zápalek v Česku je nízký. Výhled příštích let je ale velmi špatný. Enormně rostou ceny materiálů, energií a zvyšují se mzdy. Tomu ale neodpovídá růst světových prodejních cen, které stagnují," uvedl ředitel. Podnik má navíc velmi silnou konkurenci hlavně z Pákistánu, ale i z Číny a Indie, jež mají výrazně nižší výrobní náklady. Navíc spotřeba zápalek v Evropě dlouhodobě značně klesá. Efektivitu výroby snížil také nepříznivý vývoj kurzu koruny.

Odboráři a pracovníci nechápou, že když má podnik zakázky, s výrobou končí. "Žádní zákazníci nám neubyli," potvrdil Puchinger. Firma jim bude stále dodávat zápalky, ale ne ze Sušice. "Byli jsme jedinou sirkárnou v Evropě, která jela. Navíc naše kvalita je lepší než indická nebo jiná," řekl šéf odborů Jaroslav Želízko. Mrzí ho, že už se v posledních letech vyráběly v podniku jen standardní domácnostní a kuřácké zápalky a speciality firma nakupovala odjinud.

Do Indie poputuje 25 až 30 kontejnerů výrobního zařízení, které je podle Puchingera na špičkové světové úrovni. Ředitel nepotvrdil informaci odborů o tom, že by se už nyní objekt továrny nabízel k prodeji. Takových hal je jen v našem areálu hodně, dodal. Želízko se obává, aby to nedopadlo jako s nedalekou Jitonou, která 12 let nenašla kupce. Areál je zdevastovaný, žijí tam bezdomovci a bude se muset zbourat.

"Dnes přišlo na ranní asi 25 pracovníků, dokončují poslední zakázky. Mají dělat do konce ledna," řekl vrátný. Zbylí lidé si v pondělí a dnes vyklízejí skřínky, stroje zatím pryč nemíří.

Asi 30 lidí už z firmy, kde pracovalo 80 procent většinou zaučených žen, odešlo. "Práci najít je problematické. Všude, kde se ptali, jim řekli, že se uvidí po Novém roce, zda budou zakázky," řekla odborářka Věra Šmídlová. Sousední Solodoor, který patří do stejného holdingu České investiční a správcovské Brno, práci slíbil, ale nyní ho kvůli nedostatku zakázek opustilo 30 lidí. "Pár lidí práci našlo, většina žen ale nemůže kvůli dětem dojíždět," řekla Šmídlová. Podle ní už se v podniku Indové objevují a domlouvají přesun strojů.

Podle odborů nastupovali v poslední době do firmy lidé na dobu určitou. Těm se odstupné platit nemusí. Firmy je mohou takto zaměstnávat pouze dva roky. Pokud pak ale pracovníka na měsíc propustí a poté znovu vezmou, může být využíván další dva roky. "To byl trend posledních let. Lidé si pak ale těžko zajistí půjčku," řekl Želízko.

"Lidé k nám do evidence nastoupí až v lednu. Pokud přijdou hned do tří pracovních dnů, dostanou podporu od prvního dne, co budou nezaměstnanými," řekla ředitelka klatovského úřadu práce Marie Bučková. Očekává, že to bude do 30 lidí. V regionu je řada dřevařských firem, kde se ale ženy těžko uplatní. Trvale přibírá chanovický HAAS Fertigbau, výrobce dřevěných prvků a domků a některé podniky v Klatovech, problémem je dojíždění. Navíc v lednu přicházejí do evidence stovky pracovníků z lesů, kamenolomů a farem, kteří obnovují sezonní práce v březnu dubnu.

Solo, které snížilo za tři roky stav lidí na polovinu, vyváželo 85 procent produkce. Loni prodalo 400 milionů krabiček, meziročně o pětinu méně. Firma bude mít stále kontrolu nad ochrannými známkami s obrazy klíče nůžek a dýmky, jedněch z nejznámějších v ČR.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK