...spotřebitelské důvěře ve Spojených státech.
Ve prospěch slabšího dolaru a silnějšího eura stále hovoří kontrast mezi agresivním uvolňováním měnové politiky ve Spojených státech a opatrnějším přístupem Evropské centrální banky (ECB).
Někteří hráči na trhu uvedli, že dolaru škodí také pokračující útoky Izraele proti hnutí Hamás v pásmu Gazy. Napětí na Blízkém východě naopak nahrává švýcarskému franku, který se obchoduje poblíž pětiměsíčního maxima.
Britská libra mezitím pokračovala v sestupném trendu, když klesla až na 6,5leté minimum vůči dolaru <GBP=> a pohybovala se poblíž rekordního dna a na dohled parity k euru <EURGBP=>. Britskou měnu oslabují vyhlídky na další snižování úrokových sazeb v očekávání hlubokého ekonomického poklesu země.
Euro ve 14:20 rostlo o 1 procento na 1,4115 dolaru <EUR=>. Vůči koši šesti světových měn dolar klesal o 0,7 procenta na 80,87 bodu <.DXY>.
"Investoři chtějí být s blížícím se koncem roku méně vystaveni špatným typům obchodů, takže vyklízejí pozice," řekl Neil Mellor, měnový stratég z Bank of New York Mellon v Londýně.
Úrokové sazby ve Spojených státech stojí poblíž nuly a tamní tvůrci měnové politiky uvádějí, že jsou připraveni podnikat další nekonvenční kroky pro poskytování likvidity trhu.
Hlavní úroková sazba v eurozóně naopak stojí na 2,5 procenta a centrální bankéři se jasně nevyjádřili, nakolik se chystají sazby v blízké době ještě snížit.
Člen Rady guvernérů ECB Ewald Nowotny v úterním vydání německého listu Die Zeit uvedl, že panuje velká nejistota ohledně ekonomického výhledu regionu a že je ECB je v případě potřeby připravena rychle jednat.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]