"Postupně bude snižovaný výkon tohoto bloku a k trvalému odpojení by mělo dojít krátce po 19:00," řekl dnes novinářů ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Slovensko naplnilo svůj závazek vůči Evropské unii, dodal.
Po vyřazení druhého bloku V1 se prohloubí závislost Slovenska na dovozu elektřiny ze zahraničí. Podle odhadů bude potřeba v roce 2009 dovézt asi pětinu odhadované celkové spotřeby elektřiny. Podle Jahnátka bude elektřina na Slovensko proudit jako dosud hlavně z Česka a Polska. "Zatím se nám nepodařilo dokončit dohody s Ukrajinou," doplnil. Země nedokázala pokrýt spotřebu elektřiny z vlastních zdrojů už po odstavení prvního bloku na konci roku 2006.
"Slovensko by nemělo pocítit nebezpečí ohrožení dodávek elektrické energie. V žádném případě nepředpokládáme, že by mělo dojít k nějakému blackoutu," tvrdí Jahnátek. Ministr připustil, že elektrárna V1 by v budoucnosti ještě mohla vypomoci při případném akutním nedostatku elektřiny nebo ohrožení dodávek do sítě. "Toto bude otázka velmi intenzivních diskuzí hlavně v prvním pololetí 2009," poznamenal Jahnátek. Opětovnému oživení V1 podle něj nahrává i současná globální finanční krize, kvůli které jsou limitované možnosti stavby nových elektráren.
I po ukončení výroby elektřiny ve V1 zůstanou v provozu některé systémy na chlazení paliva z reaktoru. To by mělo trvat několik let.
Vláda Roberta Fica se rozhodla postavit v bohunickém areálu další jaderný zdroj. Za partnera pro výstavbu si zvolila ČEZ. V Bohunicích vyrábí elektřinu ještě jaderná elektráren V2, nad kterou po privatizaci Slovenských elektráren (SE) převzala kontrolu italská společnost Enel. Bilanci domácí produkce mají vylepšit také dva bloky atomové elektrárny v Mochovcích, jejichž dostavbu zahájily SE letos.
Výstavba jaderné elektrárny V1 začala v dubnu 1972. První blok začal vyrábět elektřinu ve zkušebním provozu koncem roku 1978. Na jaře 1980 se k němu přidal druhý reaktor.