Směr tuzemského hospodářství v roce 2009 určí podle ekonomů především vývoj v západní Evropě, kde již propukla recese. Růst české ekonomiky by tak podle odhadů měl zpomalit výrazně, a to i pod dvě procenta. Pesimistické scénáře pak počítají s recesí i v Česku. Zároveň s tím stoupne i nezaměstnanost k sedmi procentům. Jistým kladným důsledkem krize bude pokles inflace pod dvě procenta. Růst nominálních mezd se následně zpomalí.
Všichni zaměstnanci si letos díky daňovým změnám schváleným ke konci loňského roku polepší podle výpočtů ČTK o stovky korun měsíčně. Například člověk s průměrnou mzdou 23.144 korun si přilepší o 377 korun měsíčně, zaměstnanec s příjmem 20.000 korun dostane měsíčně 330 korun navíc. Lidé s platem od zhruba 60.000 do 88.000 mohou počítat s nárůstem čisté mzdy o více než tisíc korun. Od ledna se ale také zpřísní podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným.
Tuzemské podniky letos očekávají pokračování světové hospodářské krize, která kvůli nižší poptávce na exportních trzích na ně dopadne naplno v prvním pololetí. Z legislativních změn považují za hlavní událost nový zákon o nemocenském pojištění, na jehož základě budou zaměstnancům vyplácet náhradu mzdy za prvních 14 dní nemoci. Pro malé podniky bude tato úprava podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy přinášet při současné nemocnosti významné ztráty.
Česká koruna by neměla v roce 2009 podle analytiků oslovených ČTK příliš oslabovat od současných hodnot mezi 25 až 26 korunami za euro. Zatímco loňský rok byl z pohledu české koruny velmi rozkolísaný, tento rok kvůli finanční krizi může občas k výkyvům dojít, celkově by měl být ale vývoj kurzu mnohem klidnější. Úrokové sazby by se měly dále snižovat, což bude znamenat nižší úroky vkladů u bank či pokles sazeb hypoték. V názoru na vývoj cen akcií jsou experti nejednotní. Podle některých se dají čekat velké zisky, jiní nevylučují další propady.
Domácnosti se v letošním roce musí především připravit na zvýšení cen elektřiny. Odběratelům největší tuzemské elektrárenské Skupiny ČEZ a Pražské energetiky stoupnou náklady v průměru o 9,9 procenta. Společnost E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, zdraží průměrně o 16,4 procenta. Například tříčlenná domácnost v panelovém bytě žijící na Ostravsku, které elektřinu dodává ČEZ a která elektřinu nevyužívá k topení ani ohřevu vody, si ročně připlatí zhruba tisíc korun.
Někteří lidé letos více zaplatí i za teplo. Zde je situace komplikovanější, protože ceny se liší podle lokalit a podle druhu paliva, ze kterého se teplo vyrábí. Zdraží teplo z uhlí, například elektrárna v Kolíně plánuje zvýšit cenu tepla až o devět procent, Plzeňská teplárenská, největší zdroj tepla na západě Čech, ho zdraží od ledna o 9,6 procenta. Naopak ceny tepla vyráběného z plynu klesnou díky levnější surovině třeba v Blansku až o pětinu a v Semilech o 13 procent.
Plyn, jehož ceny se stanovují vždy na tři měsíce dopředu, domácnostem v letošním prvním čtvrtletí nezdraží. Podle analytiků by se lidé mohli dočkat zlevnění od dubna.
Většina měst zvýší od ledna nájmy až na zákonem povolené maximum, lidé si tak připlatí většinou několik set korun za měsíc. Tržní nájemné bude podle realitních odborníků v letošním roce stagnovat na nynější úrovni, v některých místech však zřejmě klesne až o desetinu.